Kurdskí militanti vypálili rakety na letisko v Diyarbakire

Diyarbakir sa nachádza v oblasti, kde žije početná komunita Kurdov, ktorí vedú proti tureckej vláde dlhoročné povstanie.ANKARA 28. augusta (WebNoviny.sk) – Podozriví kurdskí militanti vypálili v sobotu rakety na letisko v tureckom meste Diyarbakir ležiacom v juhovýchodnej časti krajiny. Bezprostredne neboli hlásené žiadne obete, informovala agentúra Reuters.

Štyri rakety dopadli na policajné kontrolné stanovisko. Personál i cestujúci sa skryli v budove terminálu. Útok sa odohral krátko pred polnocou miestneho času. Incident si nevyžiadal prerušenie chodu letiska ani odklady letov. K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. Diyarbakir sa však nachádza v oblasti, kde žije početná komunita Kurdov, ktorí vedú proti vláde dlhoročné povstanie.

Útok prišiel iba deň po tom, ako Turecko začalo vojenskú inváziu do susednej Sýrie zameranú na zatlačenie extrémistov z tzv. Islamského štátu (IS) a prevenciu pred územnými ziskami kurdských bojovníkov.

Ankara sa totiž obáva, že kurdské milície zaberú miesto po IS a hodlá zastaviť kurdské sily získaním kontroly nad súvislým pásmom sýrskeho územia na svojich hraniciach. Takýto vývoj by podľa Ankary znamenal posilnenie postavenia vzbúrencov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) na tureckom území.

PKK, ktorá po prvý raz povstala proti tureckému štátu v roku 1984, je Tureckom, ako aj Spojenými štátmi a Európskou úniou považovaná za teroristickú organizáciu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. augusta 2016