Kúpalisku Galandia zrútenie nehrozí, má však nedostatky

Galantské kúpalisko zamestnáva aj políciu, trestné oznámenie podal najskôr poslanec František Gaulieder, po ňom aj dozorná rada mestskej spoločnosti Galandia. Primátor Galanty Peter Paška povedal, že polícia v záležitosti koná a chce ho vypočuť.GALANTA 13. mája (WebNoviny.sk) – Galantskému kúpalisku Galandia nehrozí akútne zrútenie, má však nedostatky, ktoré sa dajú odstrániť za 100 až 150-tisíc eur. Tvrdí to znalec z odboru stavebníctvo Juraj Kozakovič, ktorý vypracoval znalecký posudok na objednávku šéfa pôvodného tímu projektantov Galandie Ladislava Struhára.

Struhár už dávnejšie spochybňoval prvé dva posudky

Je to už tretí znalecký posudok, ktorý sa týka Galandie, predchádzajúce hovorili o hrozbe havárie konštrukcie kúpaliska, ktorá by mohla ohroziť životy a zdravie návštevníkov. Struhár už dávnejšie spochybňoval prvé dva posudky, ich autori podľa neho vychádzali z projektovej dokumentácie, podľa ktorej sa kúpalisko napokon nestavalo. Galandia je práve pre údajné statické problémy už od polovice decembra minulého roku zatvorená.

„Stavba, ktorá má spadnúť, vyzerá ináč,“ povedal znalec Kozakovič poslancom Mestského zastupiteľstva v Galante. Podľa neho je potrebné urobiť stavebno – technický prieskum, ktorý zmapuje drobné nedostatky stavby, tieto nedostatky napraviť a pokračovať v prevádzkovaní kúpaliska. Náklady na nápravu odhadol na 100 až 150-tisíc eur, čo je výrazne menej ako hovorili pôvodné odhady.

Galandia je majetkom mesta

Na otázku primátora Petra Pašku, či by pustil v terajšej situácii ľudí do budovy, Kozakovič priamo neodpovedal, podľa neho treba ešte dorobiť niektoré chýbajúce výpočty. Mestské zastupiteľstvo v Galante rozhodlo o vytvorení komisie, ktorá sa bude venovať len problematike Galandie. Okrem toho uložili prednostovi mestského úradu Miroslavovi Psotovi, aby na každé rokovanie poslaneckého zboru pripravil informatívnu správu o stave kúpaliska.

Galantské kúpalisko zamestnáva aj políciu, trestné oznámenie podal najskôr poslanec František Gaulieder, po ňom aj dozorná rada mestskej spoločnosti Galandia. Primátor Galanty Peter Paška povedal, že polícia v záležitosti koná a chce ho vypočuť.

Galandia je majetkom mesta, v prevádzke bola od leta roku 2007. Celkové náklady na výstavbu kúpaliska s celoročnou prevádzkou a kapacitou až 2400 návštevníkov za deň dosiahli približne osem miliónov eur, zhruba polovicu galantská radnica získala z európskych fondov. Do Galanty sa prichádzalo kúpať ročne viac ako 100-tisíc návštevníkov, z toho asi päť percent obyvateľov mesta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2016