Kúpalisko Galandia je hrozbou pre ľudí, hrozí kolaps strechy

Mestský úrad v Galante má už tretí odborný posudok, ktorý hovorí o tom, že kúpalisko Galandia je hrozbou pre návštevníkov.GALANTA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Kúpalisku Galandia v Galante hrozí kolaps strechy, stav budovy je životu nebezpečný. Vyplýva to zo stavebno-technického posudku, ktorý si objednal mestský úrad. Podľa tohto posudku sú poddimenzované stĺpy a nosné stropy, problémom sú aj výstuže zo železa v železobetóne. Zle bola už pri výstavbe urobená aj hydroizolácia.

Na sanáciu kúpaliska bude musieť radnica podľa odhadu vynaložiť dva až tri milióny eur, presné náklady určí až sanačný projekt. Informovala o tom Lucia Galambosová z Mestského úradu v Galante. Galandiu dal primátor Galanty Peter Paška koncom minulého roku pre problémy so statikou zatvoriť. Aj keď kúpalisko nie je v prevádzke, samospráve spôsobuje každý mesiac straty. Ak by Galanta kúpalisko neopravila, musela by vrátiť peniaze z eurofondov, ktoré čerpala.

Mestský úrad v Galante má k dispozícii tri posudky stavebno-technického stavu Galandie, všetky hovoria o možnej havárii konštrukcie kúpaliska, ktorá by mohla ohroziť životy a zdravie návštevníkov. Šéf pôvodného tímu projektantov Galandie Ladislav Struhár si dal vypracovať posudok u znalca z oblasti stavebníctva Juraja Kozakoviča, ktorý prišiel k inému záveru. Galandii podľa Kozakoviča akútne zrútenie nehrozí, zistené nedostatky sa podľa jeho vyjadrenia dajú odstrániť za 100- až 150-tisíc eur.

Galandia je majetkom mesta, v prevádzke bola od leta roku 2007. Celkové náklady na výstavbu kúpaliska s celoročnou prevádzkou a kapacitou až 2400 návštevníkov za deň dosiahli približne osem miliónov eur, zhruba polovicu galantská radnica získala z európskych fondov. Do Galanty sa prichádzalo kúpať ročne viac ako 100-tisíc návštevníkov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2016