Kto bude novým bulharským prezidentom? Obyvatelia hlasujú v druhom kole prezidentských volieb

474060_bulgaria_elections_15102 15e2d5ead8ee468082acadf31a58cf56 676x451.jpg

21.11.2021 (Webnoviny.sk) – Bulhari v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Voliči sa rozhodujú medzi terajšou hlavou štátu Rumenom Radevom a rektorom Sofijskej univerzity Anastasom Gerdžikovom, ktorého podporuje stredopravicová strana GERB bývalého premiéra Bojka Borisova.

Favorit na víťazstvo

Radev, ktorý je otvoreným kritikom Borisova a odhodlaným stúpencom vlaňajších protikorupčných protestov, je favoritom na víťazstvo po tom, ako v prvom kole získal 49,5 percenta hlasov, pričom Gerdžikova podporilo len 22,8 percenta voličov.

Radev sa stal u mnohých Bulharov populárnym tým, že vymenoval dve po sebe nasledujúce úradnícke vlády, ktoré odhalili korupčné prípady v priemyselnom a finančnom sektore.

Voliči sa boja koronavírusu

Radeva podporuje nová protikorupčná strana Pokračujeme v zmene, ktorá pred týždňom prekvapujúco zvíťazila v bulharských parlamentných voľbách. Podporu mu vyjadruje aj Bulharská socialistická strana a antielitárska strana ITN.

Hlas v bulharských prezidentských voľbách môže odovzdať približne 6,7 milióna oprávnených voličov, ale prieskumy verejnej mienky naznačili, že mnohí z nich zostanú doma pre rastúce obavy z novej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bulharsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Kto bude novým bulharským prezidentom? Obyvatelia hlasujú v druhom kole prezidentských volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

21. novembra 2021