Krištúfkovú odvolali z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, Galko sa búri

370537_petra kristufkova 676x451.jpg

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR odvolali poslankyňu Petru Krištúfkovú (Sme rodina) z Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Podmanický a Maďarič boli proti

Za jej odvolanie hlasovalo 73 poslancov, 33 poslancov bolo proti a 16 sa zdržalo hlasovania. Proti jej odvolaniu boli zo Smeru Ján Podmanický a Marek Maďarič, ostatní hlasovali za jej odvolanie.

Všetci prítomní poslanci za SNS boli za odvolanie Krištúfkovej. Poslanci vládneho Mosta-Híd s výnimkou Martina Fedora, ktorý sa hlasovania zdržal, súhlasili s jej odvolaním.

Opoziční poslanci SaS, Sme rodina boli proti odvolaniu poslankyne z výboru. Prítomní poslanci hnutia OĽaNO nehlasovali vôbec. Väčšina poslancov za klub ĽSNS sa hlasovania zdržala.

Nezaradení poslanci Alena Bašistová, Igor Janckulík boli za odvolanie Krištúfkovej. Nezaradení Richard Vašečka, Martin Poliačik, Oto Žarnay, Zsolt Simon a Viera Dubačová boli proti jej odvolaniu. Peter Marček, Rastislav Holúbek a Martina Šimkovičová sa hlasovania zdržali.

Opozičníci sa možno vzdajú funkcií

Návrh nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého odvolať z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva aj Martina Glváča (Smer-SD) neprešiel.

Poslanec za SaS Ľubomír Galko zdôraznil, že ak koalícia Krištúfkovú odvolá, SaS začne v rámci opozície rokovania o tom, aby sa všetci opoziční predsedovia parlamentných výborov vzdali svojich pozícií. „A riaďte si to tu potom sami,“ povedal Galko.

Odporúčame:
Beblavý navrhuje odvolať z výboru Glváča, odôvodňuje to vraj spojením s bratislavským podsvetím

Beblavý pripomínal, že Glváč, ktorý je tiež členom tohto výboru, sa poznal s Jozefovom Svobodom, ktorý bol jedným z mužov bratislavského podsvetia. Podľa neho sa Glváč vyjadril, že sa nehanbí za to, že sa s ním poznal.

Glváč pripomenul, že pred 12 rokmi v neautorizovanom článku bolo uvedené, že pozná Svobodu, lebo sedávali vo VIP zóne na futbale, kde sedával aj politik Eduard Kukan. „Na otázku, či sa za to nehanbím, som povedal, že nie, nehanbím, keď sa za to nehanbí pán Kukan, ktorý vedľa neho sedával,“ uviedol Glváč a dodal, že ako minister obrany mal najvyšší stupeň bezpečnostnej previerky.

Návrh podal Hrnko

Poslanec Anton Hrnko za SNS navrhol odvolať poslankyňu Petru Krištúfkovú z Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Svoj návrh národniari odôvodňujú tým, že nie je možné, aby v takejto funkcii bola žena, ktorá údajne žila v spoločnej domácnosti s mafiánmi, ako je zavraždený bos Robert Dinič či Peter Havaši.

Bratia Diničovci patrili v 90. rokoch k ústredným postavám bratislavskej mafie. Poslankyňa je podľa SNS poprepájaná s postavami organizovaného zločinu, s ktorými mala aj obchodné vzťahy, a na svoje živobytie používala peniaze mužov, ktorí sa pohybovali v kalných vodách bratislavského podsvetia. Uvedené informácie podľa SNS poslankyňa Krištúfková pri svojej nominácii utajila.

Nemá čo skrývať

Krištúfková v pléne obhajovala svoje súkromné záležitosti spred 25 rokov. „Informácie som vysvetľovala už viackrát. Nikdy som ich netajila. Všetci o nich vedia. Dva roky som členkou výboru a dva roky som nikomu z vás neprekážala. Vy, poslanci za SNS, ste jednohlasne zahlasovali za to, aby som bola členkou výboru, z ktorého ma chcete teraz odvolať,“ adresovala koaličným poslancom a dodala, že za to, aby sa stala členkou výboru, hlasovali aj všetci z Mosta-Híd a aj takmer všetci zo Smeru- SD.

„Len zúfalo sa snažíte prekryť vlastné zlyhania, kauzy, ktoré sa tu vynárajú. Na rozdiel od vás, pán Danko, nemusím nič skrývať,“ adresovala predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS). Dodala, že v čase, keď poznala spomínanú skupinu ľudí, mala okolo 20 rokov a nikdy nebola súčasťou sveta, o ktorom Hrnko hovoril.

Výbor, v ktorom chce naďalej pracovať, je výbor pre sociálne veci. „Na základe faktov viem vysvetliť všetko, čo sa ma týka. Vŕtate sa v mojom súkromí, ktoré tu musím riešiť. Vy, čo okrádate ľudí vo verejných súťažiach a neviete, čo so sebou, by ste tu teraz mali stáť,“ vyhlásila.

Viac k témam: Anton Hrnko, Ľubomír Galko, Martin Glváč, Miroslav Beblavý, Národná rada SR, odvolanie, Petra Krištúfková, Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná strana, Vláda SR, výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva
Zdroj: Webnoviny.sk – Krištúfkovú odvolali z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, Galko sa búri © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2018