Kotlebovho poslanca súdia za hanobenie rasy, pred budovou súdu skandovali o slobode slova

368619_zj5a7789 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 26. februára (WebNoviny.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie s poslancom NR SR za Kotlebovu stranu Milanom M.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti či pôvod rodu.

„Slobodu slova“ skandovali pred súdom

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú a požaduje oslobodenie poslanca. Advokáti namietali aj prezentáciu viacerých dôkazov, vrátane znaleckého posudku.

Odporúčame:
Mazureka uznal sudca vinného z prečinu hanobenia národa a rasy, dostal peňažný trest

O pojednávanie je veľký záujem zo strany médií a prívržencov Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Nie všetci sa do pojednávacej miestnosti dostali. Krátko po začatí pojednávania sa z pred budovy súdu ozvalo skandovanie: „Slobodu slova“ a „Miňo sme s tebou“.

Kotlebovci postavili pred súdom improvizovanú tribúnu a skandovali počas pojednávania heslá na podporu poslanca. Z reproduktorov zaznela aj hymnická pieseň Kto za pravdu horí. Poslanec Milan M. na pojednávaní odmietol vypovedať, v prestávke pojednávania pred súdom hovoril o ohrození demokracie na Slovensku.

Vystúpil redaktor rádia

Keďže poslanec na pojednávaní odmietol vypovedať i odpovedať na otázky, sudca vypočul prvého svedka v procese. Išlo o moderátora relácie, v ktorej sa poslanec prezentoval vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016. Pôvodne mal v relácii vystúpiť predseda strany Marian Kotleba, ale ten sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Podľa obžaloby Milan M. skutok spáchal ako verejný činiteľ.

V relácii vystupoval ako poslanec NR SR a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Okrem iného uviedol výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny.

Tvrdil napríklad, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.

Pojednávanie pokračuje popoludní o 13:00 výsluchom ďalších svedkov. Rovnako má pokračovať i míting prívržencov obžalovaného poslanca.

Viac k témam: Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Milan Mazurek, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Kotlebovho poslanca súdia za hanobenie rasy, pred budovou súdu skandovali o slobode slova © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2018