Kotleba súhlasí, župa poskytne gymnáziu v Revúcej 30 000 eur

Po poskytnutí finančnej pomoci revúckemu gymnáziu zo strany ministerstva školstva sa rozhodol pomocnú ruku škole podať aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba.BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba súhlasil s dofinancovaním Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej na tento rok sumou 30-tisíc eur z rozpočtu kraja, uviedol pre agentúru SITA riaditeľ úradu BBSK Milan Uhrík.

Ide o reakciu na poskytnutie finančnej pomoci revúckemu gymnáziu zo strany ministerstva školstva. Ministerstvo v utorok vydalo tlačovú správu, v ktorej informuje, že z historického a národného hľadiska mimoriadne významná tradícia bývalého Prvého slovenského gymnázia v Revúcej tvorí neoddeliteľnú súčasť slovenskej histórie a kultúrneho dedičstva a je dôležité zachovať ju.

V prvom ročníku len deväť žiakov

Rezort školstva prispeje preto na podporu činnosti tohto gymnázia sumou 20-tisíc eur. Ako ďalej informoval Milan Uhrík, vedenie BBSK zároveň súhlasilo s udelením výnimky pre otvorenie prvej triedy s nízkym počtom žiakov, keďže sa na financovaní tejto školy spolupodieľa aj ministerstvo.

Do prvého ročníka Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej sa hlási len deväť žiakov. Na celej škole ich je dokopy len 29. Prevádzka tohto gymnázia je tak pre kraj výrazne stratová a finančne veľmi ťažko udržateľná, napriek tomu hľadá všetky spôsoby, ako toto gymnázium celonárodného významu zachrániť. Dotácia z ministerstva školstva však postačí na preklenutie finančných problémov gymnázia len na tento kalendárny rok.

O rok bude peniaze treba opäť

Na budúci rok bude potrebné školu znovu dofinancovať sumou približne 100-tisíc eur, ktoré kraj v rozpočte pre školstvo nemá. Čiže, ak má Prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej do budúcna prežiť, tak znovu bude potrebné spolufinancovanie z ministerstva školstva.

„Vedenie BBSK bude preto trvať na presťahovaní Prvého slovenského literárneho gymnázia do budovy Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej, ktoré patrí takisto pod samosprávny kraj a kde je dostatok priestoru pre obidve gymnáziá. Ušetria sa tým nemalé finančné prostriedky, ktoré, snáď, pomôžu Prvému slovenskému literárnemu gymnáziu prežiť toto kritické obdobie a pokračovať v tradícii literárneho vzdelávania,“ uviedol Uhrík.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. augusta 2016