Kórea a USA začali cvičenie, KĽDR sa vyhráža jadrovým úderom

Spoločné vojenské cvičenie – konané pravidelne od roku 1976 – spočíva najmä v počítačovej simulácii bojových akcií.

SOUL 22. augusta (WebNoviny.sk) – Južná Kórea a Spojené štáty začali každoročné spoločné vojenské cvičenie Ulchi Freedom Guardian. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) toto cvičenie označuje za generálnu skúšku na inváziu a vyhráža sa jadrovými útokmi na Soul a Washington. Informovala o tom agentúra AP.

Spoločné vojenské cvičenie – konané pravidelne od roku 1976 – spočíva najmä v počítačovej simulácii bojových akcií. Cieľom 12 dní trvajúcich manévrov, ktorých sa tento rok zúčastní 25.000 amerických a 50.000 juhokórejských vojakov, je najmä obrana Južnej Kórey pred útokom zo severu.

V súvislosti s cvičením Severná Kórea vo svojom vyhlásení uviedla, že ak sa ukážu akékoľvek náznaky agresie voči KĽDR premenia sa Soul a Washington „v dôsledku preventívneho jadrového úderu v kórejskom štýle na hŕbu popola„.

Podľa agentúry AP nie je takáto plamenná rétorika zo strany Pchjongjangu ničím zvláštnym, avšak tentoraz prichádza v čase zvýšeného napätia spôsobeného nedávnym zbehnutím vysokopostaveného severokórejského diplomata a plánmi USA rozmiestniť na juhu Kórejského polostrova batérie moderného protiraketového systému THAAD. Ten je schopný likvidovať balistické rakety krátkeho a stredného doletu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. augusta 2016