Kontroly na hraniciach niektorých štátov EÚ sa predĺžia

Cieľom nariadenia je pomôcť týmto krajinám vyrovnať sa s prichádzajúcimi migrantmi. Brusel 12. mája (WebNoviny.sk) – Rada Európskej únie oznámila, že s okamžitou platnosťou rozhodla povoliť predĺženie dočasných hraničných kontrol na niektorých vnútorných hraniciach schengenského priestoru o ďalších šesť mesiacov. Agentúra AP informuje, že ide o Dánsko, Nemecko, Rakúsko, Švédsko i Nórsko. Cieľom nariadenia je pomôcť týmto krajinám vyrovnať sa s prichádzajúcimi migrantmi.

Kontroly by podľa tohto nariadenia Rady EÚ mali byť „cielené a obmedzené čo do rozsahu, frekvencie, miesta a času, podľa toho, čo je nevyhnutne potrebné ako reakcia na vážne ohrozenie a zachovanie verejnej i vnútornej bezpečnosti“. Rozhodnutie sa vzťahuje na rakúsko-maďarské, rakúsko-slovinské ako aj nemecko-rakúske pozemné hranice. Kontroly budú pokračovať aj na priechodoch medzi Nemeckom, Dánskom, Švédskom a Nórskom.

Krajiny by sa podľa neho mali vzájomne vopred informovať o tom, kde konkrétne plánujú tieto kontroly vykonávať. Citované opatrenie na základe návrhu Európskej komisie schválili v stredu na svojom zasadnutí veľvyslanci členských štátov Európskej únie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016