Kontrolóri sťahujú šaržu lieku Irbesartan Actavis z trhu, zistili nedostatočnú kvalitu

359583_thinkstockphotos 630040378 676x507.jpg

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval na svojej webovej stránke o stiahnutí lieku Irbesartan Actavis 300 mg z trhu.

K stiahnutiu lieku pristúpil držiteľ rozhodnutia o registrácii (TEVA Pharmaceuticals Slovakia, s. r. o.) v nadväznosti na aktuálne testovanie liekov s obsahom sartanov.

Daná šarža (č. 015418) sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dôvodom jej stiahnutia je nedostatok v kvalite – prítomnosť nedeklarovanej častice v účinnej látke.

Liek Irbesartan Actavis sa u dospelých pacientov používa na liečbu esenciálnej hypertenzie a liečbu ochorenia obličiek u pacientov s hypertenziou a diabetom mellitus 2. typu ako súčasť antihypertenzívneho liekového režimu.

Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím podľa ŠÚKL ohrozená nie je. Stiahnutie z trhu má preventívny charakter a ochraňuje bezpečnosť a zdravie pacienta.

Pacientom, ktorí liek užívajú, nehrozí akútne nebezpečenstvo, náhle prerušenie liečby preto ŠÚKL neodporúča.

Viac k témam: lieky, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), stiahnutie z predaja
Zdroj: Webnoviny.sk – Kontrolóri sťahujú šaržu lieku Irbesartan Actavis z trhu, zistili nedostatočnú kvalitu © SITA Všetky práva vyhradené.

10. februára 2019