Koaliční poslanci potrebujú viac času, o strope na dôchodkový vek sa rozhodne v septembri

360959_thinkstockphotos 856923350 676x451.jpg

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Parlament v utorok o návrhu ústavného zákona, ktorým sa má zaviesť strop na dôchodkový vek, nehlasoval v prvom čítaní. Poslanec Ján Podmanický (Smer-SD) totiž v mene troch koaličných strán Smer-SD, SNS, Most-Híd požiadal o presunutie bodu na ďalšiu schôdzu parlamentu.

Ohraničenie 64 rokmi

„Svoj návrh zdôvodňujem snahou o vytvorenie časového priestoru na rokovanie o tejto právnej norme,“ zdôvodnil Podmanický. Okrem ústavného zakotvenia minimálnej mzdy legislatívny návrh zákonodarcov za Smer-SD obsahuje aj ustanovenia o tom, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj o tom, že štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.

Vek odchodu do dôchodku návrh ústavného zákona ohraničuje 64 rokmi. Každý, kto vychoval dieťa, má mať právo na primerané zníženie maximálneho penzijného veku, a to „za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu“.

Ako pred časom na tlačovej besede uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico, strana Smer-SD na základe požiadavky Slovenskej národnej strany, ako aj časti opozície prehodnotila svoj pôvodný návrh, aby muži odchádzali do dôchodku najneskôr v 65 rokoch. Národniari navrhovali, aby strop na penzijný vek pre mužov bol stanovený na 64 rokov.

Petícia odborárov

„Musel som súhlasiť s týmto variantom,“ povedal Fico. Smer tak podľa neho takýmto návrhom pozitívne reaguje aj na petíciu odborárov, ktorí vyzbierali vyše 100-tisíc podpisov na podporu zastropovania veku odchodu do dôchodku na 64 rokov.

Odporúčame:
Smer-SD predstavil balíček za 200 miliónov, chce pridať dôchodcom aj obedy zadarmo pre školákov

Keďže sa podľa Fica ešte vedie diskusia o tom, na základe akého kritéria majú ísť ženy do dôchodku skôr, súčasťou návrhu ústavného zákona zatiaľ bude len všeobecná formulácia o tom, že ženy s vychovanými deťmi pôjdu do dôchodku skôr ako muži. „Diskusia je, čo má byť kritériom, či to majú byť deti alebo holý fakt, že je rozdiel medzi ženami a mužmi,“ povedal Fico. Táto téma sa podľa neho otvorí v parlamente po letných prázdninách počas druhého a tretieho čítania k návrhu ústavného zákona.

Slovenská národná strana presadzuje, aby strop na odchod do dôchodku u mužov bol 64 rokov a u žien 63 rokov. Druhý koaličný partner, strana Most-Híd, však návrh ústavného zákona nepodporuje. Namiesto toho predložili poslanci tejto strany do parlamentu legislatívny návrh, aby bol vek odchodu do dôchodku na Slovensku známy päť rokov dopredu.

Posunuli do druhého čítania novelu Most-Híd

Návrh novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za Most-Híd penzijný vek na budúci rok určuje na 62 rokov a 6 mesiacov a v ďalších štyroch rokoch ho každoročne zvyšuje o dva mesiace. Už v budúcom roku by sa určil vek odchodu do dôchodku na rok 2024, a to podľa vývoja strednej dĺžky dožitia tej časti populácie, ktorá sa dožíva dôchodkového veku.

Vláda Roberta Fica v roku 2013 zaviedla od roku 2017 automatické zvyšovanie veku odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch. Podľa Fica by muži mohli dôchodkový strop na úrovni 65 rokov dosiahnuť v rokoch 2035 až 2037, pričom hranica 63 rokov pre ženy s vychovanými dvomi a viac deťmi by mohla platiť od roku 2025.

Podľa platného mechanizmu zvyšovania penzijného veku by pritom ľudia, ktorí sa narodili, alebo ešte narodia v tomto roku, podľa Fica odišli na penziu až v takmer 71 rokoch. Plénum zároveň do druhého čítania posunulo novelu zákona o sociálnom poistení z dielne Most-Híd, ktorá navrhuje, aby bol vek odchodu do dôchodku na Slovensku známy päť rokov dopredu.

Viac k témam: dôchodca, dôchodkový vek, Most-Híd, novela zákona, Robert Fico, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, starobný dôchodok, vek odchodu do dôchodku, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Koaliční poslanci potrebujú viac času, o strope na dôchodkový vek sa rozhodne v septembri © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júna 2018