Kima nezastavili ani sankcie, jadrový program KĽDR pokračuje

Západní experti sa domnievajú, že Severná Kórea má približne 40 kilogramov plutónia, čo by jej stačilo na výrobu ôsmich až 12 jadrových zbraní.PCHJONGJANG 9. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea oznámila, že posilní svoj sebaobranný jadrový zbrojný potenciál na základe rozhodnutia prijatého na zjazde vládnucej Kórejskej strany práce (KSP) – a v rozpore s rezolúciami OSN. S odvolaním sa na dnešné správy štátnych médií o tom informovala agentúra Reuters.

Izolovaná komunistická krajina je v súvislosti so svojím jadrovým zbrojným programom pod čoraz väčším medzinárodným tlakom. Ten zahŕňajúca prísnejšie sankcie OSN, ktoré na KĽDR uvalili v marci v dôsledku jej najnovšej januárovej jadrovej skúšky a ktoré podporil aj jediný veľký spojenec Pchjongjangu, Čína.

Oba kórejské štáty sú naďalej technicky v stave vojny

Rozhodnutie zjazdu KSP formálne potvrdzuje doterajší postoj Severnej Kórey, ktorá sa vyhlásila za „zodpovedný štát s jadrovými zbraňami“ a uviedla, že nepoužije nukleárnu výzbroj, pokiaľ jej suverenitu najskôr nenarušia iné krajiny s jadrovými zbraňami.

„Budeme sa dôsledne pridržiavať strategickej línie súčasného pokračovania hospodárskej výstavby a budovania jadrových síl a posilňovania sebaobranných jadrových síl tak v kvalite, ako aj v kvantite, pokým imperialisti zotrvajú pri svojej jadrovej hrozbe a svojvoľných praktikách,“ napísala o rozhodnutí zo zjazdu oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Oba kórejské štáty sú naďalej technicky v stave vojny, keďže konflikt na Kórejskom polostrove (1950-53) sa skončil prímerím, nie mierovou zmluvou. KĽDR sa pravidelne vyhráža Južnej Kórei a jej hlavnému spojencovi, Spojeným štátom, ktoré obviňuje z plánovania nukleárneho útoku.

Termín záveru zjazdu KSP nezverejnili

Súčasný zjazd KSP je prvým za 36 rokov. Vláda i experti v Soule očakávajú, že severokórejský vodca Kim Čong-un ho využije na to, aby si ďalej upevnil moc. Vodcom KĽDR sa stal v roku 2011 po náhlom úmrtí svojho otca Kim Čong-ila.
Západní experti sa domnievajú, že Severná Kórea má približne 40 kilogramov plutónia, čo by jej stačilo na výrobu ôsmich až 12 jadrových zbraní, píše Reuters.

Zahraniční novinári, ktorým vydali víza, aby mohli prinášať správy o zjazde, dosiaľ nedostali prístup k jeho zasadnutiu, ktoré sa začalo v piatok a na ktorom sa zúčastňuje 3467 hlasujúcich delegátov. Termín záveru zjazdu nezverejnili, juhokórejskí predstavitelia však očakávajú, že potrvá štyri alebo päť dní.

Kim Čong-un sa počas víkendu vyjadroval zmierlivo k vzťahom s Južnou Kóreou s tým, že sú potrebné rozhovory na úrovni armád o spôsoboch zníženia napätia. Soul takýto návrh odmietol ako bezvýznamný. „Nevzdali sme sa dialógu. Skutočný dialóg však bude možný až vtedy, keď Sever preukáže úprimnosť, pokiaľ ide o denuklearizáciu,“ povedal v pondelok novinárom hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016