Kim Čong-un sledoval skúšku nového raketového motora

Agentúra KCNA konštatovala, že testovaný raketový motor by mohol Severnej Kórei zabezpečiť dostatočnú kapacitu na vynesenie rôzne typov družíc, napríklad na pozorovanie Zeme. PCHJONGJANG 20. septembra (WebNoviny.sk) – Severná Kórea uskutočnila v pondelok úspešnú skúšku nového raketového motora určeného na vynášanie družíc do vesmíru, ktorú sledoval aj vodca Kim Čong-un. Oznámila to v utorok štátna tlačová agentúra KCNA.

Kim Čong-un vyslovil so skúškou „veľkú spokojnosť“ a zároveň inžinierov a vedcov vyzval, aby po nej čo najskôr uskutočnili prípravy na vynesenie satelitu na obežnú dráhu. Podľa agentúr Reuters a AP by to mohlo naznačovať, že KĽDR už čoskoro odpáli ďalšiu raketu dlhého doletu. Cieľom severokórejského vedenia je, aby sa Severná Kórea „v najbližších rokoch stala prevádzkovateľom geostacionárnych družíc“, citovala KCNA Kim Čong-una. Krajina podľa neho dosahuje veľký vedecký pokrok „aj napriek zložitej ekonomickej situácii“.

Odporúčame:

KĽDR uskutočnila piaty jadrový test, zatiaľ najsilnejší

KCNA konštatovala, že testovaný raketový motor by mohol Severnej Kórei zabezpečiť dostatočnú kapacitu na vynesenie rôzne typov družíc, napríklad na pozorovanie Zeme. Izolovaná komunistická krajina uskutočnila 9. septembra svoju v poradí piatu jadrovú skúšku, ktorá vyvolala celosvetovú kritiku a avizované ďalšie sprísnenie existujúcich sankcií.

Okrem toho tento rok nezvyčajne zvýšila frekvenciu skúšok jadrových zbraní a balistických striel. Vo februári vypustila výskumnú družicu, čo bolo považované za skrytý test balistickej rakety dlhého doletu. Začiatkom tohto mesiaca vypálila tri rakety, z ktorých každá prekonala vzdialenosť asi 1000 kilometrov, a v auguste uskutočnila skúšku balistickej rakety odpálenej z ponorky.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. septembra 2016