Keď artroskopia nepomôže

BRATISLAVA 26. septembra 2016 (WBN/PR) – Na bolesti kĺbov trpí stále viac ľudí, čo je dané hlavne nezdravým životným štýlom. Najčastejšie sú to bolesti kolien, ktorých príčinou môže byť úraz, ale tiež degeneratívne procesy z opotrebovania v dôsledku vyššieho veku.

Potrebná je komplexná liečba
Pri liečbe bolestí kĺbov sa využívajú rôzne prístupy, ktoré majú pomôcť pacientovi. Veľmi častou je farmakologická terapia – pomocou liekov s protizápalovým a analgetickým pôsobením, doplnená o kĺbovú výživu. Táto býva doplnená o aplikovanie látok ako je napr. kyselina hyalurónová, ktoré sa injekčne aplikujú priamo do kĺbu, a majú pomôcť zlepšiť hybnosť a znížiť bolestivosť kĺbu. V prípade zápalov sa aplikujú aj kortikosteroidy. Ku komplexnej liečbe tiež patrí správna rehabilitácia.

Nové prístupy v liečbe
V posledných rokoch sa v Čechách a na Slovensku začali používať na ošetrenie kĺbov a chrbtice kolagénové MD injekcie, obohatené o rôzne rastlinné a minerálne látky.
Po dobrých skúsenostiach s nimi záujem o ich použitie rastie zo strany lekárov i pacientov. Zaujali nás skúsenosti pána doktora Jána Vojáčeka, hlavného lekára kliniky Endala, v Prahe, ktorý nám poskytol jeden zaujímavý klinický prípad:

Klinická skúsenosť
50-ročného pána Pavla trápila artróza kolena 3. stupňa s tvorbou kostných výrastkov a prasknutý vonkajší meniskus. Mal bolestivú chôdzu a pociťoval bolesť aj v pokoji, preto podstúpil artroskopickú operáciu ľavého kolenného kĺbu. Po operácii však kolenný kĺb stále veľmi opúchal, bol bolestivý a teplý. Opakovane bola vykonaná punkcia kolenného kĺbu (tzv. vyťahovanie vody z kolena), ale stav sa nezlepšoval. Pán Pavol bol informovaný, že ďalšou možnosťou je len náhrada kolenného kĺbu.
Pán Pavol sa nechcel zmieriť s náhradou kolenného kĺbu vo svojich 50-tich rokoch a tak sa prichádza poradiť do ambulancie doktora Jána Vojáčeka 8 týždňov po operácii. Chodí o dvoch francúzskych barlách.

Kolagénové injekcie a fyzioterapia prinášajú riešenie
Po vyšetrení pána Pavla doktor Vojáček vypracoval plán terapie, kde bola zakomponovaná fyzioterapia a aplikovanie kolagénových MD injekcií . Tie mu boli aplikované podkožne do viacerých bodov okolo kolena a tiež priamo do kolenného kĺbu na zníženie zápalu a tvorby výpotku. Uvedená terapia bola ešte doplnená o aplikovanie infúzie vitamínu C, ktorý pôsobí podporne na tvorbu kolagénu v organizme a lieči zápal.

Celkovo pán Pavol podstúpil 8 fyzioterapeutických ošetrení, a to 2-krát týždenne, po ktorých mu bolo aplikovaných postupne 8 MD injekcií a 4 infúzie vitamínu C 15 gramov raz týždenne.

Pozitívne výsledky
Po tejto intenzívnej kúre sa stav pána Pavla objektívne i subjektívne veľmi zlepšil. Opuch sa výrazne zredukoval, bolestivosť ešte pretrvávala pri chôdzi do schodov, zlepšil sa rozsah pohybu. Zlepšenie pána Pavla motivovalo natoľko, aby pokračoval v rehabilitácii vo vlastnej réžii. Dnes 6 mesiacov po artroskopii, už môže normálne fungovať bez obmedzenia, s občasnými bolesťami podľa záťaže. Náhrada kolenného kĺbu bola odložená na neurčito, z čoho mal pán Pavol najväčšiu radosť.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. septembra 2016