KDH žiada dôkladne prešetriť kauzu zlého zaobchádzania s klientmi zariadenia pre seniorov

381219_kdh 676x451.jpg

BRATISLAVA 15. júla (WebNoviny.sk) – Kresťanskí demokrati sú zhrození z informácií, ktoré naznačujú zlé zaobchádzanie so starými ľuďmi v zariadení pre seniorov a opatrovateľskej služby IRIS v Bratislave.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení KDH, hnutie požaduje, aby prípad, kde podľa medializovaných informácii neznáme lieky klientom podával neodborný personál kompetentné orgány dôkladne prešetrili a preverili aj ďalšie osoby, ktoré mali zodpovedať za správny chod zariadenia a bezpečnosť seniorov.

Nedostatočné rozdelenie kompetencií medzi úradmi

Členka predsedníctva hnutia Eva Grey zdôraznila, že ak by sa jasne doriešilo rozdelenie kompetencií medzi ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a samosprávnymi krajmi a činnosť takýchto zariadení bola priebežne kontrolovaná a monitorovaná, v budúcnosti by k podobným situáciám nedochádzalo.

Odporúčame:
Foto: Obvinili ľudí, ktorí ohrozovali život seniorov v domove dôchodcov v Bratislave

„Zároveň máme obavu, aby tento prípad nebol zámienkou na diskrimináciu neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ako sa to dialo v minulosti. Existuje mnoho neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ktorí svoju prácu robia kvalitne a s láskou voči klientom,“ dala Grey.

Obvinení neodborne podávali lieky seniorom

Policajti po niekoľkomesačnom intenzívnom vyšetrovaní obvinili dve osoby, ktoré sa dopúšťali trestnej činnosti ohrozujúcej život a zdravie osôb umiestnených v zariadení pre seniorov.

Ako začiatkom júla informoval hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff, koncom marca začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci zločinu poškodenia zdravia. Policajti po niekoľkomesačnom intenzívnom vyšetrovaní a operatívnom preverovaní vykonali a zabezpečili dostatok dôkazov oprávňujúcich vznesenie obvinenia voči konkrétnym osobám – obvinili 51-ročného Ivana B. z okresu Pezinok a 18-ročnú Vanessu P. z okresu Malacky.

Odporúčame:
Starobné penzie medziročne stúpli, dôchodcovia dostávajú v priemere vyše 441 eur

„Podľa doposiaľ zabezpečenej dôkaznej situácie obvinení od presne nezisteného času v roku 2016, až do 3. júla tohto roka v priestoroch zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby na Heydukovej ulici v Bratislave indikovali a podávali osobám umiestneným v tomto zariadení rôzne lieky a liečivá aj napriek skutočnosti, že nemali predpísanú odbornú spôsobilosť na takéto úkony. Lieky podávali intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet ako aj kvapiek pričom takýmto podávaním mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia osôb, privodiť predávkovanie, poddávkovanie či spôsobiť smrť. Obvinení sa konania dopúšťali v rozpore s platnou legislatívou upravujúcou túto činnosť, konkrétne v rozpore so zákonom o zdravotníckych pomôckach, zákonom o zdravotnej starostlivosti, zákone o sociálnych službách, zákone o živnostenskom podnikaní ako aj viacerých vyhlášok Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky,“ informovala polícia.

Policajti zároveň vykonali domovú prehliadku v priestoroch zariadenia na Heydukovej ulici v Bratislave, v rámci ktorej zaistili väčšie množstvo rôznych liečiv ako aj rôznych listinných dôkazov. Počas prehliadky na základe súhlasu prokurátora zadržali v súčasnosti už obvinené dve osoby

Viac k témam: domov dôchodcov, KDH Kresťanskodemokratické hnutie, lieky, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk – KDH žiada dôkladne prešetriť kauzu zlého zaobchádzania s klientmi zariadenia pre seniorov © SITA Všetky práva vyhradené.

15. júla 2018