Kauza transportérov Patria sa dostala do Fínska, Krajniakovi hrozí žaloba za poškodenie mena

373886_dsc8276 676x423.jpg

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) – Fínska verejnoprávna televízia YLE podľa Denníka N odvysielala reportáž o nákupe transportérov Patria, ktoré chcú objednať nominanti SNS za takmer 400 miliónov eur. Novinár v televízii uvádza, že nákup transportérov Patria sa stal na Slovensku kauzou.

Zdroje nekonkretizoval

V reportáži sa objavil aj poslanec zo Sme rodina Milan Krajniak. Denník N píše, že fínskemu novinárovi Krajniak povedal, že má informácie o tom, že na transportéroch majú zarobiť podnikatelia blízki SNS. „Hovorí sa o provízii dvadsať percent z ceny zákazky,“ uviedol v reportáži podľa denníka Krajniak.

Denník N oslovil poslanca hnutia Sme rodina a spýtal sa ho, odkiaľ má tieto informácie. „Krajniak svoje zdroje nekonkretizoval. Povedal iba to, že o províziách mu hovorili ľudia zo zbrojného biznisu,“ pripomína slovenský denník.

Žiadajú dôkazy

Ministerstvo obrany SR vyzýva poslanca Milana Krajniaka, aby predložil dôkazy o provízii do piatka 11. mája alebo aby sa ospravedlnil za svoje tvrdenia v reportáži pre fínskeho novinára.

„V opačnom prípade rezort obrany podá v piatok ráno za poškodzovanie dobrého mena trestné oznámenie. Pán Krajniak si asi mýli svoje pôsobenie na ministerstve vnútra, keď sa nakúpili Škody Fabie za 80 000 eur, s dnešnou dobou,“ informovala v utorok agentúru SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Podozrenie z diskriminácie

Opozícia obviňuje ministerstvo obrany, že koná v oblasti plánovanej modernizácie armády netransparentne, a má vážne podozrenia na porušovanie princípu nediskriminácie a porušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti vo vynakladaní verejných financií.

Odporúčame:
Dankovi ľudia na ministerstve obrany mali potichu vybrať transportéry Patria

Problematickým je podľa opozície netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov typu 8×8 a 4x4x za 1,2 miliardy eur. „Modernizácia armády v aktuálnom režime pod vedením strany SNS nie je len ohrozením pre verejné financie, ale aj pre samotnú obranyschopnosť Slovenska a dôveryhodnosť Slovenska voči našim partnerom,“ uviedli ešte vo februári dôvody na zvolanie mimoriadnej schôdze opoziční poslanci.

Na celkovú modernizáciu Ozbrojených síl SR majú byť vynaložené miliardy eur. Okrem obrnených transportérov typu 8×8 a 4×4 by mali postupne vojakom pribudnúť aj dopravné lietadlá, viacúčelové vrtuľníky či nové nazdvukové stíhačky.

Matovič ukázal prstom

Opozičný poslanec a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič 9. februára na mimoriadnej schôdzi uviedol, že za všetkým sú ľudia z pozadia vládnej SNS. Matovič spomenul najmä riaditeľa služobného úradu v rezorte obrany Jána Hoľka, ktorý podľa neho riadi celý obchod s transportérmi.

„Pán minister nechcite nás tu presvedčiť o tom, že Slovenská republika bude niečo vyvíjať. Tieto autá sú už dávno hotové, u nás sa to bude tak maximálne skladať a prerozdeľovať provízie na tie správne účty. Váš riaditeľ služobného úradu Hoľko je predsa dobrý priateľ pána Danka, tiež v podstate podnikal s Výbohom či Brhelom, tak, prosím, nebuďme naivní,“ povedal v pléne opozičný poslanec.

Minister Gajdoš povedal, že nerozumie tvrdeniam Matoviča, osobné vzťahy pána Hoľka s Dankom posúdiť nevie, ani mu to podľa vlastných slov neprislúcha. Tiež chcel uviesť Matoviča na pravú mieru v tom, že armáda nepodpísala záväznú zmluvu ani neuprednostnila konkrétnu firmu či krajinu.

Slovensko-fínsky vývoj

Praktické vojskové skúšky prototypu bojového obrneného vozidla 8×8 sa skončili. Agentúru SITA o tom koncom apríla v tlačovej správe informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková. Ako ďalej spresnila, praktickú časť skúšok ukončil tím vojenských špecialistov.

Prototyp bojového vozidla 8×8 je výsledkom spoločného slovensko-fínskeho vývoja. Nasledovať budú technicko-organizačné opatrenia, expertná analýza výsledkov a príprava materiálu pre vládu SR. Vozidlo skúšali vojaci Ozbrojených síl SR a špecialisti Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie (VTSÚ Záhorie) nepretržite od 19. marca do 26. apríla.

Získané údaje z testov sa po skúškach vyhodnotia a zanalyzujú tak, aby výsledkom bol komplexný obraz o operačných a taktických parametroch vozidla. Výsledky sa spracujú do materiálu, ktorý následne minister obrany Peter Gajdoš predloží vláde aj s návrhom riešenia ďalšieho postupu.

Viac k témam: Andrej Danko, Fínsko, Igor Matovič, Ján Hoľko, Milan Krajniak, Ministerstvo obrany SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná strana, transportéry Patria
Zdroj: Webnoviny.sk – Kauza transportérov Patria sa dostala do Fínska, Krajniakovi hrozí žaloba za poškodenie mena © SITA Všetky práva vyhradené.

8. mája 2018