Kanadský premiér navštívil oblasť postihnutú požiarmi

Napriek rozsahu požiarov sa vďaka úsiliu hasičov a dobrovoľníkov podarilo v postihnutej oblasti zachrániť až 25.000 budov.Ottawa 14. mája (WebNoviny.sk) – Kanadský premiér Justin Trudeau navštívil v piatok mesto Fort McMurray v provincii Alberta, z ktorého museli v dôsledku rozsiahlych lesných požiarov evakuovať viac ako 88.000 ľudí. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Trudeau, ktorý do Fort McMurray prišiel takmer dva týždne po tom, ako požiare vypukli, uviedol, že hoci vývoj situácie v meste a jeho okolí podrobne sledoval, naplno si rozsah katastrofy, ktorú požiare spôsobili, uvedomil, až keď postihnutú oblasť navštívil.

Obrazom: Kanadskú provinciu Alberta sužoval požiar

„Myslím, že Kanaďania ešte nepochopili, čo sa tu stalo. Vedia, že tu horelo. A začínajú sa dozvedať skvelé správy o tom, akú veľkú časť mesta sa podarilo zachrániť,“ povedal Trudeau pred približne 150 hasičmi a záchranármi po tom, ako vystúpil z vojenského vrtuľníka, na ktorého palube absolvoval let nad postihnutou oblasťou.

„Ľudia však ešte stále nechápu, že tu nezohral úlohu vietor, dážď alebo šťastná náhoda… ale jedinečný zásah ľudí, ako ste vy. Úsilie, ktoré ste vyvinuli na záchranu veľkej časti tejto oblasti, tohto mesta a jeho centra, je neuveriteľné,“ povedal kanadský premiér hasičom a záchranárom pred stretnutím s guvernérkou provincie Alberta Rachel Notleyovou.

Podľa predstaviteľov provincie Alberta požiare 2432 budov úplne zničili a 530 poškodili. Napriek rozsahu požiarov sa vďaka úsiliu hasičov a dobrovoľníkov podarilo v postihnutej oblasti zachrániť až 25.000 budov, čo predstavuje približne 85 percent všetkých objektov vo Fort McMurray a jeho okolí.

Lesné požiare v Alberte vypukli začiatkom minulého týždňa v oblasti známej tzv. ropnými pieskami. Zásoby ropy, ktoré sa tam nachádzajú, sú tretie najbohatšie na svete po Saudskej Arábii a Venezuele. Odborníci predpokladajú, že hasenie ohňa bude na niektorých miestach pokračovať ešte celé týždne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2016