Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

Poslanci koalície odložili odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka na september. Opozícia s odložením rokovania nesúhlasí.BRATISLAVA 6. júla (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR Andrej Danko prerušil schôdzu o odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka a odložil ju na záver riadnej schôdze NR SR v septembri. Dankovi jeho návrh odobrili poslanci vládnej koalície.

Odporúčame:

Obrazom: Ľudia stále žiadajú pád Kaliňáka, pridali sa Košice

Opozícia Ficovi zaniesla takmer tisícku červených kariet

Odvolávanie Kaliňáka prerušili, opozícia hovorí o mečiarizme

Obrazom: Polícia robila raziu u podnikateľa Bašternáka

Policajt sa postavil Kaliňákovi, napísal mu ostrý list

Naopak opoziční poslanci protestovali skandovaním „Hanba!“ a búchaním o stoly v rokovacej sále. Rovnako vo štvrtok ráno Danko navrhne, aby poslanci na september presunuli aj odvolávanie premiéra Roberta Fica. Septembrová schôdza zákonodarného zboru sa má začať 6. septembra.

Danko minulý týždeň vo štvrtok prerušil schôdzu parlamentu a zabránil poslancom v rokovaní o vyslovení nedôvery Robertovi Kaliňákovi. Dôvodom bol bilbord v rokovacej sále, ktorý rozprestrel Igor Matovič (OĽaNO) a aj jeho oblečenie, pretože bol v sále v tričku. V stredu Danko všetkým poslancom poďakoval, že prišli v oblekoch a nedoniesli do sály bilbordy.

V stredu sa mala uskutočniť aj mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ale tú sa ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť – v sále sa totiž prezentovalo len 66 poslancov. Schôdzu tak Danko preložil na štvrtok na 9:00.

Opozícia žiada hlavu Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus.

Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver od Tatra banky vo výške 500-tisíc eur. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur. Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve. Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek.

Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016