Kaliňák hovoril s partnermi z USA aj o boji s terorizmom

Výmena informácii medzi krajinami a spravodajskými službami je podľa ministra vnútra riešením v boji proti terorizmu.

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Dopad brexitu na Európsku úniu, boj proti terorizmu, vývoj migrácie v Európe, vízová liberalizácia, ale aj výmena informácií medzi členskými krajinami a bezpečnostnými službami boli témami stretnutia ministra vnútra Roberta Kaliňáka s námestníkom ministra vnútornej bezpečnosti USA pre spravodajské služby a analýzy Francisom X. Taylorom.

Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra, na stretnutí sa zúčastnili aj námestník riaditeľa pre boj proti terorizmu USA Timothy Brian Curry a veľvyslanec USA v Bratislave Adam Sterling.

Kaliňák na stretnutí informoval Taylora o prijatí nariadenia o Európskej hraničnej a pobrežnej stráži, ktorá by mala začať fungovať začiatkom októbra. „Vývoj migrácie cez balkánsku cestu sa vďaka opatreniam, ktoré boli prijaté, výrazne znížil. Slovensko v tejto súvislosti nasadilo svojich policajtov v najviac postihnutých krajinách. Momentálne chce EÚ sprísniť opatrenia v rámci migračnej vlny najmä na hranici s Bulharskom,“ povedal Kaliňák s tým, že je dôležité vysporiadať sa s otázkou návratov tých, ktorí nespĺňajú nároky na azyl a rovnako dôsledne trvať na platnosti dohody o migrantoch medzi EÚ a Tureckom.

Taylor ocenil dohodu o vzájomnej výmene informácií o cestujúcich v leteckej doprave medzi úniou a Spojenými štátmi a zdôraznil potrebu čo najskoršej implementácie tohto opatrenia do praxe. Zároveň sa s ministrom vnútra zhodol, že výmena informácií medzi jednotlivými krajinami a bezpečnostnými službami sú riešením v boji proti terorizmu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. septembra 2016