K útoku na reštauráciu v Dháke sa prihlásil Islamský štát

Podľa svedkov boli útočníci boli ozbrojení strelnými zbraňami a bombami a do reštaurácie vtrhli s arabským pokrikom Alláhu akbar.Dháka 1. júla (WebNoviny.sk) – Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k útoku na cudzincami vyhľadávanú reštauráciu v bangladéšskom hlavnom meste Dháka. Oznámila to organizácia SITE monitorujúca aktivity militantov.

Na reštauráciu Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, zaútočila okolo 21.20 h miestneho času (17.20 h SELČ) osem až deväťčlenná skupina ozbrojencov, ktorí zadržali približne 20 rukojemníkov z radov zákazníkov a zamestnancov vrátane viacerých cudzincov, informovala agentúra Reuters.

Odporúčame:

Islamský štát zverejnil video, ukazuje popravu aktivistov

Extrémisti z IS tvrdia, že počas útoku v reštaurácii na následných bojov s políciou zabili viac ako 20 ľudí, čo bezprostredne nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. Bangladéšska polícia doposiaľ potvrdila len dvoch zabitých policajtov a minimálne 15 zranených osôb. Miestne nemocničné zdroje hovoria o 25 zranených príslušníkoch polície a jednom zranenom civilistovi; desať osôb je v kritickom stave.

Jeden zo zamestnancov reštaurácie, ktorému sa spolu s ďalšími asi 10 osobami podarilo ujsť, povedal, že militanti zadržiavajú najmenej 35 ľudí, z toho asi 20 cudzincov, píše agentúra AP. Podľa svedkov boli útočníci boli ozbrojení strelnými zbraňami a bombami a do reštaurácie vtrhli s arabským pokrikom Alláhu akbar (Boh je najväčší). V okolí budovy sa rozmiestnilo veľké množstvo príslušníkov bangladéšskych bezpečnostných síl a príslušníkov elitných kománd, ktorých prioritou je záchrana rukojemníkov.

V prevažne moslimskom Bangladéši za posledných 18 mesiacov zaznamenali nárast násilností páchaných islamskými extrémistami, ktorí útočia na ateistov, gejov, liberálov, cudzincov a príslušníkov náboženských menšín. Doposiaľ však išlo zväčša o akcie jednotlivcov, a nie väčšie koordinované operácie. K násilnostiam sa opakovane hlási Islamský štát alebo al-Káida; bangladéšske úrady však popierajú, že by existovalo priame spojenie medzi miestnymi militantmi a týmito zahraničnými teroristickými skupinami.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júla 2016