Jozef Kovalík prvýkrát postúpil do štvrťfinále turnaja ATP

Jozef Kovalík vo štvrťfinále turnaja v Mníchove vyradil Igora Sijslinga.MNÍCHOV 28. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenský tenista Jozef Kovalík premiérovo vo svojej kariére postúpil do štvrťfinále singlovej súťaže na hlavnej profesionálnej úrovni. Ako tzv. lucky loser z kvalifikácie zvíťazil za 70 minút 6:3, 6:4 nad Holanďanom Igorom Sijslingom vo štvrtkovom stretnutí osemfinálového 2. kola dvojhry na turnaji ATP World Tour 250 BMW Open by FWU AG v nemeckom Mníchove.

V hlavnej súťaži nahradil zraneného Monfilsa

Kovalík hneď v otváracom geme prišiel o servis, následne však preklopil na 5:1 a neskôr zvládol druhý pokus dopodávať sa k zisku tohto dejstva. V druhej časti sa presadil na príjme v piatej hre a v šiestej mal dva gembaly na 4:2, ale nedal a čoskoro zaostával 3:4 (na returne v siedmej hre nepridal nadstavbu k sľubnému náskoku 30:0). V tejto fáze mu nevychádzali kľúčové fiftíny. Na podaní však včas zastavil súperov nápor, potom zvládol brejk na 5:4 a v desiatom geme sa presadil na nulu.

Dvadsaťtriročnému Bratislavčanovi Kovalíkovi sa dokonale vyplatilo, že po nedelňajšej prehre 6:7 (4), 3:6 práve so Sijslingom vo finálovom 2. kole kvalifikácie zotrval v bavorskej metropole. Napokon totiž dostal šancu namiesto Gaela Monfilsa, ktorého zradili slabiny. Navyše, Francúz bol nasadený ako druhý, takže Kovalík prevzal aj jeho voľný žreb na 1. kolo. Medzi najlepšími šestnástimi dokonale využil šancu – všeobecnú aj konkrétnu: na odplatu 28-ročnému 131. mužovi hodnotenia Sijslingovi.

Vo štvrťfinále ho čaká Fognini

Zverenec Borisa Borgulu v rámci programu NTC Kovalík bude v piatkovom štvrťfinále čeliť päťke „pavúka“ Talianovi Fabiovi Fogninimu, ktorý vo štvrtok zdolal Michaila Kukuškina 6:3, 7:5. Bude to ich prvý vzájomný zápas.

Kovalík už má istotu prémie 13 400 eur brutto a 51 bodov do hodnotenia vrátane kvalifikácie. Momentálne figuruje na 139. priečke v renkingu, čo je vyrovnaný osobný rekord platný od 11. apríla. Teraz sa v nezáväznom prepočtovom online poradí vyšvihol približne na 127. – 128. miesto a stal sa národnou trojkou na úkor Andreja Martina za Martinom Kližanom a Lukášom Lackom. Do sezóny, ktorá čoraz zjavnejšie má charakter prelomovej, vstúpil priateľ dcéry Mariána Vajdu Nikoly na 259. pozícii.

Švagor kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Kovalík si v januári v indickom Chennai premiérovo zahral v „main draw“ na scéne ATP World Tour, následne sa prvý raz predstavil v hlavnej singlovej súťaži na grandslamovom podujatí (melbournské Australian Open), v marci v kalifornskom Indian Wells debutoval vo veľkom „pavúku“ prestížnej kategórie ATP World Tour Masters 1000, zároveň sa tam aj radoval zo vstupného zápasového úspechu v hlavnej singlovej súťaži na ATP World Tour celkovo a začiatkom apríla získal v talianskom Neapole svoj druhý challengerový singlový titul (po nemeckom Meerbuschi 2014).

Dvojhra – 2. kolo (osemfinále):

Jozef Kovalík (SR) – Igor Sijsling (Hol.) 6:3, 6:4 za 70 minút

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016