Jasaň zviazal ruky Národnému bezpečnostnému úradu, tvrdí Galko a Fica spája s odchodom z politiky

367376_fico_galko 676x337.jpg

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) dodržal zákon a nedisponoval informáciami o nespoľahlivosti bývalého šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliama Jasaňa.

Uviedol to na štvrtkovej tlačovej besede predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Ľubomír Galko (SaS). Členovia výboru ho poverili skontrolovať odôvodnenie orgánov, ktoré vyhotovovali previerku Jasaňa.

„Bol som osobne na NBÚ, kde mi boli predložené všetky písomnosti, ktoré išli z NBU na jednotlivé inštitúcie a všetky odpovede, ktoré NBÚ dostal, keď sa previerka udeľovala“ povedal Galko.

Previerka mu bola odobratá

Ako povedal, ak by sme chceli zistiť či a kto pri udeľovaní bezpečnostnej previerky zlyhal, či Slovenská informačná služba alebo policajný zbor, tak je potrebné v budúcnosti vykonať hĺbkovú kontrolu v týchto orgánoch.

„Táto kontrola by bola obtiažna, ak nie nemožná. Pán Jasaň totiž urobil neštandardný krok. Niekoľko dní po otvorení jeho bezpečnostnej previerky stiahol svoj súhlas s oboznamovaním sa s utajovanými skutočnosťami a preverovaním a vykonávaním bezpečnostnej previerky,“ povedal Galko s tým, že Jasaň týmto rozhodnutím zviazal ruky NBÚ a previerka mu bola odobratá.

Odporúčame:
Minister Gajdoš vysvetľoval obstaranie transportérov, Galko chce vidieť zoznam firiem

„Dnes už nedisponuje previerkou NBÚ. Nemôže pôsobiť na žiadnej pozícii, kde sa vyžaduje bezpečnostná previerka a nemôže sa oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. Zároveň NBÚ stratil možnosť akéhokoľvek ďalšieho preverovania,“ dodal Galko, podľa ktorého Jasaň takto zabránil akémukoľvek preverovaniu. „De facto priznal svoju nespôsobilosť oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami. Ak by nemal čo skrývať, tak by previerku nechal dobehnúť,“ povedal Galko.

Došlo k zlyhaniu systému

Podľa Galka by bolo vážnym profesionálnym zlyhaním, keby vtedajší premiér Robert Fico nemal informácie o blízkom človeku, ako bol Jasaň. „Bolo by to zlyhanie celého systému,“ dodal. Galko si myslí, že je evidentné, že vstupy k udeleniu previerky nemohli byť kompletné.

„Podozrenie, že neboli kompletné preto, aby ju Ficov človek dostal, sa blíži k istote,“ dodal. V tomto prípade došlo k zlyhaniu systému „na základe zlyhávajúcej osoby, ktorou je Robert Fico.“ Expremiér tak podľa predsedu výboru ohrozil bezpečnosť Slovenska a aj občanov. „V normálnej krajine by to znamenalo jeho odchod z politiky,“ uzavrel.

V marci Galko upozorňoval, že pri udelení bezpečnostnej previerky Viliamovi Jasaňovi pochybila polícia alebo Slovenská informačná služba (SIS). Výbor vtedy jednomyseľne prijal trojbodové uznesenie, ktoré umožnilo Galkovi fyzicky preveriť konanie zodpovedných pri udelení previerky Viliamovi Jasaňovi.

Odporúčame:
SNS sa ostro pustila do Ondrejcsáka, označila ho za priateľa lobistov a žiada Most-Híd o jeho výmenu

„Výbor ma poveril, aby som priamo na NBÚ skontroloval odôvodnenie orgánov, ktoré vyhotovovali previerku pre pána Jasaňa. Podľa môjho názoru pochybila buď polícia, SIS alebo dokonca obe tieto inštitúcie,“ uviedol v marci Galko.

Viliam Jasaň aj Mária Trošková dočasne opustili svoje funkcie po medializovaných informáciách o ich prepojení na podozrivú skupinu talianskych podnikateľov. Na rozdiel od Jasaňa Trošková bezpečnostnú previerku nikdy nemala.

Viac k témam: Ľubomír Galko, NBÚ Národný bezpečnostný úrad, Robert Fico, Viliam Jasaň
Zdroj: Webnoviny.sk – Jasaň zviazal ruky Národnému bezpečnostnému úradu, tvrdí Galko a Fica spája s odchodom z politiky © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2018