Japonsko čelí silným dažďom, povodne na ostrove Kjušú si vyžiadali už 15 obetí

TOKIO 8. júla (WebNoviny.sk) – Počet obetí záplav na japonskom ostrove Kjúšú stúpol na 15, informovali v sobotu úrady. V odľahlých dedinách, kam sa už záchranári dokázali dostať, je pritom aj ďalších minimálne 14 nezvestných. Podľa agentúry na zvládanie požiarov a katastrof zatiaľ našli 12 mŕtvych v prefektúre Fukuoka a troch v susednej Óite.

Odporúčame:
V Európe padajú teplotné rekordy, podľa vedcov za to môže človek

Asi 12-tisíc vojakov, hasičov a ďalších záchranárov naďalej pátra po nezvestných, čistí cesty od trosiek a doručuje pitnú vodu a potraviny ľuďom evakuovaným v školách, informoval hovorca vlády Jošihide Suga.

Podľa jeho slov sa už dostali do väčšiny predtým nedostupných dedín. Počas uplynulých dvoch dní zachránili asi tisíc ľudí, no ďalšie desiatky sú pravdepodobne stále odrezané od sveta.

Záchranné práce pritom spomaľuje bahno a ďalšie záplavové vody. Naďalej pretrvávajú aj výstrahy pred silnými dažďami. Japonská meteorologická agentúra informovala, že prefektúry Fukuoka a Óita čelia nevídanému objemu dažďa.

Japonská cisárska rodina sa pre mimoriadne udalosti na ostrove Kjúšú rozhodla odložiť sobotné formálne ohlásenie zásnub princeznej Mako.

Viac k témam: hasiči, Japonsko, záchranári, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonsko čelí silným dažďom, povodne na ostrove Kjušú si vyžiadali už 15 obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2017