Janckulík po odchode z koalície a Mosta-Híd končí aj ako splnomocnenec vlády

368924_01 80 676x451.jpg

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Vláda v stredu odvolala svojho splnomocnenca pre rýchlostné cesty Igora Janckulíka, ktorý tento post zastával od októbra 2016. Kabinet na návrh premiéra Petra Pellegriniho zároveň zrušil svoje uznesenie k návrhu na vymenovanie splnomocnenca pre rýchlostné cesty z 12. októbra 2016.

Janckulík ako poslanec parlamentu začiatkom marca oznámil odchod z klubu Most-Híd a vládnej koalície, pričom označil za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané. V parlamente ostáva ako nezaradený poslanec.

Funkciu nevnímal ako politickú

Janckulík vtedy tiež vyhlásil, že bude akceptovať akékoľvek rozhodnutie vlády o tom, či ostane jej splnomocnencom pre rýchlostné cesty. Zdôraznil, že funkciu splnomocnenca vykonával bez nároku na odmenu z vlastnej iniciatívy, keďže platu sa vzdal hneď po nástupe na post v októbri 2016.

Odporúčame:
Rýchlostná cesta R4 by sa mala spojiť s poľskou S19, hraničný priechod bude aj pre nákladné autá

„Nevnímam to ako čisto politickú funkciu, keďže splnomocnencom vlády môže byť aj poslanec, ktorý nie je v koalícii a dokonca to nemusí byť ani poslanec. Ja som sa vždy v tejto funkcii snažil vystupovať ako prostredník medzi samosprávou a občanmi na jednej strane a ministerstvom dopravy a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) na strane druhej. Starostovia a primátori takýto prístup veľmi oceňovali,“ uviedol Janckulík pre agentúru SITA 2. marca.

Verejné obstarávania na úseky R2, R3, R4

Janckulík pripomenul, že počas jeho pôsobenia vo funkcii splnomocnenca boli vyhlásené verejné obstarávania na výstavbu časti úsekov R2, R3 a R4. Vytvoril pracovné skupiny pre jednotlivé rýchlostné cesty, čím sa podľa neho určite zintenzívnili rokovania a komunikácia medzi týmito pracovnými skupinami a Ministerstvom dopravy a výstavby SR a NDS. Komunikácia podľa neho nebola vždy samozrejmosťou.

Odporúčame:
Rýchlostná cesta R1 zvýšila podľa štúdie nielen zamestnanosť, ale aj záujem o cestovný ruch

„Za dôležité považujem tiež to, že sme dokázali zvýšiť bezpečnosť chodcov vybudovaním deviatich inteligentných bezpečných priechodov pre chodcov v rámci Slovenska v pilotnom projekte. Aspoň takto som sa snažil pomôcť v regiónoch, kde už dlhodobo mešká výstavba rýchlostných ciest,“ poznamenal Janckulík.

„Bola to moja idea a na tento projekt som uvoľnil časť financií, ktoré boli určené na chod úradu. V najbližšej dobe bude zakúpených päť sčítačov intenzity dopravy, čo ocenilo aj mnoho dopravných expertov, keďže tieto čísla sa líšia medzi samosprávami a samotným ministerstvom,“ dodal Janckulík.

Viac k témam: Igor Janckulík, Peter Pellegrini, rýchlostná cesta, splnomocnenec vlády SR pre rýchlostné cesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Janckulík po odchode z koalície a Mosta-Híd končí aj ako splnomocnenec vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

28. marca 2018