Ján Klučka požiadal prezidenta Kisku o uvoľnenie z funkcie

Ján Klučka sa už nezúčastnil na pondelkového rokovania súdnej rady, na ktorom zvolili Radoslava Procházku za kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ.BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Súdnu radu SR opúšťa nominant prezidenta Ján Klučka. Hovorca prezidenta Roman Krpelan potvrdil pre agentúru SITA, že žiadosť o uvoľnenie z funkcie prišla 29. júna. „Prezident navrhne nového člena Súdnej rady SR,“ dodal Krpelan. Klučka v minulosti pôsobil ako sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky aj Súdneho dvora.

Ján Klučka sa už nezúčastnil na pondelkového rokovania súdnej rady, na ktorom zvolili Radoslava Procházku za kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. V minulosti Klučka na tento post navrhoval Jána Mazáka, ktorému pri hlasovaní za slovenského kandidáta členmi súdnej rady chýbal jeden hlas.

Odporúčame:

Súdna rada podporila Procházku na sudcu Všeobecného súdu EÚ

Procházka: Ak sa stanem sudcom, urobím Slovensku dobré meno

Nominant prezidenta v rade vystupoval ako zástanca etického správania. Patril k tým, ktorí otvorili na rokovaní súdnej rady tému, či tí jej členovia, ktorí sú predsedami súdov, majú zostať v oboch funkciách. Ústavný súd totiž rozhodol, že funkcia člena súdnej rady a funkcia predsedu a podpredsedu súdu je nezlučiteľná. Keďže vedenie súdov menuje a odvoláva minister spravodlivosti, ústavní sudcovia vidia pri ich členstve v rade možný konflikt záujmov. Do budúcna teda v rade už nemôžu byť aktívni predsedovia súdov.

Klučka považoval zlučiteľnosť funkcií v prípade súčasných členov rady minimálne za etický problém. Uviedol, že postoj rady v tejto otázke bude testom Súdnej rady SR voči etickým pravidlám, ktoré prijala v decembri minulého roka. „Ukazuje sa, že etický problém je priamo v lone súdnej rady,“ uviedol v jednej z diskusií. Odmietol obvinenia, že otvorenie tejto témy je nátlakom na výmenu členov súdnej rady. V rade sa o tomto probléme viedla búrlivá diskusia a členovia s k téme opätovne vracali. V máji nakoniec súdna rada rozhodla väčšinou hlasov, že nejde o etický problém ani o etický prehrešok.

Momentálne v Súdnej rade SR, ktorá má zo zákona 18 členov, sedí šesť predsedov súdov. Eve Fulcovej v septembri uplynulo funkčné obdobie šéfky Okresného súdu Bratislava I.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. septembra 2016