Izraelsko-palestínsky mierový plán je na ceste, prezident Abbás sa podľa Kushnera obáva dohody

379250_kushner 676x439.jpg

JERUZALEM 24. júna (WebNoviny.sk) – Jared Kushner, zať a poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa sa v nedeľu zverejnenom rozhovore vyjadril, že administratíva čoskoro predstaví izraelsko-palestínsky mierový plán a urobí tak bez ohľadu na palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.

Kushner okrem iného spochybnil Abbásovu schopnosť dosiahnuť dohodu. Palestínske vedenie sa podľa neho bojí, že keď Američania zverejnia svoj mierový plán, Palestínčanom sa bude naozaj páčiť, pretože im ponúkne lepší život.

V rozhovore, ktorý v arabčine publikovali noviny Al-Quds, oslovuje priamo Palestínčanov a kritizuje Abbása. Ten odmieta Trumpov tím pre jeho údajné proizraelské postoje a to najmä v súvislosti s otázkou Jeruzalema.

Dohoda je takmer hotová

Rozhovor vyšiel po týždňovej ceste Kushnera s vyslancom pre Blízky východ Jasonom Greenblattom po regióne. Dvojica sa stretla s lídrami Izraela, Jordánska, Kataru, Egypta a Saudskej Arábie, aby s nimi prebrali zhoršujúcu sa humanitárnu situáciu v Pásme Gazy a tiež návrhy administratívy na mierovú dohodu.

Odporúčame:
Iránci protestujú na Deň Jeruzalema proti okupácii Palestíny a skandujú heslá ako „Smrť Izraelu“

Palestínski lídri Trumpov tím v uplynulých dňoch kritizovali, pričom vyjednávač Saeb Erekat v sobotu obvinil Kushnera a Greenblatta z pokusov o zvrhnutie Abbásovej autonómnej vlády a zničenie humanitárneho programu pre palestínskych utečencov.

Kushner tvrdí, že dohoda je takmer hotová, no neuviedol takmer žiadne podrobnosti s výnimkou prísľubov ekonomickej prosperity. Nespomenul pritom ani vznik palestínskeho štátu po boku Izraela a nie je jasné, ako chcú v mierovej dohode pokročiť bez spolupráce s Palestínčanmi.

Americké pokusy neprinesú výsledok

Palestínske vedenie sa odmieta stretnúť s Trumpovým tímom od decembra, keď prezident uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Ten je pritom mimoriadne citlivou otázkou v izraelsko-palestínskom konflikte. Izrael v roku 1967 dobyl východnú časť mesta, kde sa nachádzajú posvätné miesta židov, kresťanov i moslimov. Palestínčania však chcú, aby práve Východný Jeruzalem bol hlavným mestom ich budúceho štátu.

Abbásov hovorca v reakcii na Kushnerovo interview len znovu zopakoval, že americké pokusy neprinesú žiadny výsledok, ak obídu palestínske vedenie a ak nebudú zamerané na samostatný palestínsky štát s Východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.

Viac k témam: Donald Trump, Izrael, Jared Kushner, Mahmúd Abbás, mierový plán, Palestína
Zdroj: Webnoviny.sk – Izraelsko-palestínsky mierový plán je na ceste, prezident Abbás sa podľa Kushnera obáva dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júna 2018