Islamský štát zaútočil na svätyňu, zomreli desiatky ľudí

Samovražedný bombový atentátnik sa pri svojej akcii zameral na policajtov strážiacich vchod do svätyne, druhý útočník potom vtrhol do svätyne spolu s deviatimi ozbrojenými mužmi, ktorí strelnými zbraňami zaútočili na bezpečnostné sily a na rodiny sláviace sviatok íd al-fitr.BAGDAD 8. júla (WebNoviny.sk) – K zodpovednosti za štvrtkový útok na šiitskú svätyňu ležiacu severne od irackého hlavného mesta Bagdad sa dnes prihlásili militanti verní džihádistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA. Útok si podľa najnovších informácií vyžiadal najmenej 30 obetí a 78 zranených.

Podľa polície sa útok začal vo štvrtok neskoro večer tak, že samovražedný bombový atentátnik sa pri svojej akcii zameral na policajtov strážiacich vchod do svätyne Sajjida Muhammada v meste Balad, 80 kilometrov severne od Bagdadu.

Druhý bombový útočník potom vtrhol do svätyne spolu s deviatimi ozbrojenými mužmi, ktorí strelnými zbraňami zaútočili na bezpečnostné sily a na rodiny sláviace sviatok íd al-fitr. Ním sa končí posvätný moslimský pôstny mesiac ramadán.
Policajní predstavitelia uviedli, že tretieho bombového atentátnika zabili.

Útok sa stal necelý týždeň po tom, čo pri bombových atentátoch v Bagdade bolo zabitých najmenej 281 ľudí a ďalších 300 ich bolo zranených. K týmto útokom sa prihlásila sunnitská extrémistická organizácia IS, ktorá šiitov považuje za heretikov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2016