Islamský štát uskutočnil od začiatku roka takmer 900 útokov

Americká armáda odhaduje, že územie pod kontrolou Islamského štátu sa od svojho maxima, ktoré dosahovalo v roku 2014, zmenšilo o približne 40 percent v Iraku a asi o 20 percent v Sýrii. Bagdad 2. mája (WebNoviny.sk) – Minimálne 891 útokov podnikli za prvé tri mesiace tohto roka v Iraku a Sýrii militanti z takzvaného Islamského štátu (IS). Ide o najvyšší počet útokov IS za akékoľvek trojmesačné obdobie od polovice roka 2014, kedy extrémisti vyhlásili kalifát na dobytých sýrskych a irackých územiach.

Vo svojej najnovšej analýze o tom v nedeľu informovala americká spoločnosť IHS, ktorú citovala agentúra Reuters. Pri 891 zaznamenaných útokoch celkovo zahynulo 2150 ľudí, čo je o 44 percent viac než počet obetí v predošlých troch mesiacoch. „Skupina sa čoraz častejšie uchyľuje k masovému násiliu, keďže sa dostáva pod tlak z viacerých uhlov,“ uviedol Matthew Henman z IHS.

Americká armáda odhaduje, že územie pod kontrolou Islamského štátu sa od svojho maxima, ktoré dosahovalo v roku 2014, zmenšilo o približne 40 percent v Iraku a asi o 20 percent v Sýrii. Správa IHS sa zaoberá tiež vzrastajúcim počtom útokov IS v Líbyi, kde militanti ovládli mesto Syrta a snažili sa získať kontrolu nad pobrežnými ropnými terminálmi v jeho okolí.

IHS si tiež všíma nárast aktivity tejto extrémistickej organizácie v okolí mesta Sabráta na severozápade Líbye, z ktorého by podľa nej mohli militanti preniknúť aj do susedného Tuniska.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2016