Islamský štát pochoval tisíce ľudí do 72 masových hrobov

Celkový počet mŕtvych sa pohybuje v rozmedzí od 5200 do vyše 15 000.BAGDAD 30. augusta (WebNoviny.sk) – Tlačová agentúra Associated Press (AP) zdokumentovala exkluzívnymi rozhovormi, fotografiami a výskumom 72 masových hrobov, ktoré za sebou v Iraku a Sýrii zanechala extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Podľa AP ide zatiaľ o najúplnejší výskum v tejto veci, ale keď bude IS ustupovať z území, ktoré dosiaľ ovláda, zrejme bude nájdených mnoho ďalších masových hrobov. Agentúra získala údaje o lokalitách 17 masových hrobov v Sýrii, vrátane jedného so stovkami tiel z jediného kmeňa. Celkový počet mŕtvych sa pohybuje v rozmedzí od 5200 do vyše 15 000, napísala AP v utorkovej správe.

Zmeny na zemskom povrchu ukazujú pravdepodobné miesto väznice Badúš neďaleko irackého Mósulu, kde zomrelo vyše 600 väzňov, ako vyplýva z exkluzívnych satelitných snímok firmy AllSource Analysis.

Spravodlivosť bola uplatnená aspoň v jednom prípade – a to v prípade smrti približne 1700 irackých vojakov, zastrelených guľometmi vo výcvikovom tábore Speicher. Za tieto vraždy bolo 21. augusta obesených 36 mužov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. augusta 2016