IS vyhlásil v Rakke výnimočný stav, pripravuje sa na obranu

Extrémistická organizácia Islamský štát v sýrskej Rakke i v jej okolí v týchto dňoch narýchlo preskupuje svojich bojovníkov.Rakka 14. mája (WebNoviny.sk) – V sýrskom meste Rakka, metropole takzvaného Islamského štátu (IS), vyhlásili výnimočný stav a pripravujú sa na obranu voči možnému útoku. Uviedol to americký hovorca koalície bojujúcej proti IS, ktorého v sobotu citovala spravodajská stanica CNN.

„Videli sme vyhlásenie výnimočného stavu v Rakke, nech už to znamená čokoľvek. Vieme, že sa nepriateľ sa cíti ohrozený, čo by sa aj mal,“ uviedol hovorca medzinárodnej vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi, plukovník Steve Warren.

Extrémistická organizácia IS v samotnej Rakke i v jej okolí v týchto dňoch narýchlo preskupuje svojich bojovníkov a snaží sa tiež chrániť a ukrývať potenciálne ciele pred náletmi a pozemnými útokmi. Boli tiež zaznamenané presuny obyvateľov, ktorí sa snažia nájsť úkryty v Rakke i mimo nej.

Dôvod týchto opatrení vidí Warren v obave militantov z postupu vojsk iných povstaleckých formácií – Sýrskych demokratických síl aj Sýrskej arabskej koalície. Tým sa totiž čoraz viac darí upevňovať si pozície východne i západne od Rakky.

USA podľa zdrojov z americkej armády zároveň počítajú s hypotetickou možnosťou, že by sa v Rakke mohol nachádzať líder IS abú Bakr Bagdádí. Nie je však vylúčené, že sa ukrýva aj na iných miest.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2016