Írsko postihne brexit najviac, obáva sa írsky premiér

Hoci je ťažké predpovedať dôsledky brexitu v tomto štádiu, írsky premiér sa na základe ekonomických prognóz obáva, že jeho krajinu zasiahne odchod Británie z EÚ najviac zo všetkých krajín.BERLÍN 12. júla (WebNoviny.sk) – Ostrov Írsko pravdepodobne najviac postihne britské rozhodnutie odísť z Európskej únie, povedal v utorok írsky premiér Enda Kenny po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne.

Kenny a Merkelová spolu hovorili o budúcnosti európskej integrácie, britskom vzťahu k EÚ po brexite a tiež o „špecifickom vzťahu“ Írska s Britániou, ktorej je Írsko západným susedom a bývalou kolóniou, informovala tlačová agentúra DPA.

VŠETKO O BREXITE

„Ak bude mať Británia prístup na jednotný trh, potom veci zostanú veľmi podobné tomu, ako sú teraz. Ale bude to za istú cenu,“ povedal Kenny v narážke na voľný pohyb osôb bez obmedzení, ktorý zrejme bude predmetom vyjednávaní v nadchádzajúcich rokovaniach o brexite. Írsko bude musieť riešiť mnohé praktické záležitosti, pokračoval Kenny a dodal, že na oboch stranách Írskeho mora žijú státisíce Írov, ktorých práca závisí od britskej ekonomiky.

Je ťažké predpovedať dôsledky brexitu v tomto štádiu, ale podľa ekonomických prognóz to Írsko zasiahne najviac zo všetkých krajín, uviedol írsky premiér. V súvislosti s mierovým procesom v Severnom Írsku povedal, že zdĺhavý konflikt medzi katolíkmi a protestantmi po sebe zanechal „veľmi krehké dedičstvo“ a snahy o zachovanie mieru a stability v Severnom Írsku musia pokračovať.

„Mier nikdy nemožno brať ako zaručený, preto pripomínam ľuďom hodnoty Európskej únie,“ ktorá je považovaná „sama za mierový proces“, dodal Kenny. Merkelová zdôraznila význam hlasu Írska v EÚ a jeho dobré vzťahy s Nemeckom. Zvyšných 27 členských krajín EÚ bude musieť rokovať o budúcnosti únie a v tomto procese „bude írsky hlas počuť rovnako ako všetky ostatné“, dodala.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júla 2016