Irán požiadal Veľkú Britániu o prepustenie supertankera a obvinil ju z hrania „nebezpečnej hry“

418194_gibraltar_persian_gulf_tension_69363 16715f9eb54943ccac67abca79930588 676x451.jpg

12.7.2019 (Webnoviny.sk) – Irán v piatok požiadal britské námorníctvo, aby prepustilo iránsky tanker, ktorý zadržalo minulý týždeň pri Gibraltári, pričom obvinil Londýn z hrania „nebezpečnej hry„.

Zatkli kapitána lode

Stanovisko iránskeho ministerstva zahraničia prichádza deň po tom, čo gibraltárska polícia zatkla kapitána lode Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií a prevážania iránskej ropy do Sýrie.

Hovorca ministerstva Abbás Musáví pre štátnu tlačovú agentúru IRNA povedal, že „prepustenie tankeru je v záujme všetkých krajín„.

Podozrenie z porušovania sankcií

Úrady na Gibraltári zadržali 4. júla supertanker pre podozrenie z porušovania sankcií Európskej únie. Británia vo štvrtok informovala, že tri iránske lode v Hormuzskom prielive sa v stredu pokúsili zablokovať britský tanker.

Zabránila im v tom fregata britského námorníctva, ktorá tanker sprevádzala. Najnovšie incidenty prichádzajú v čase zvýšeného napätia medzi Iránom a Spojenými štátmi.

Viac k témam: sankcie, tanker, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán požiadal Veľkú Britániu o prepustenie supertankera a obvinil ju z hrania „nebezpečnej hry“ © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júla 2019