Interpol odmietol vydať zatykača na europoslanca Štětinu, o jeho vydanie žiadal Azerbajdžan

PRAHA 12. júla (WebNoviny.sk) – Český europoslanec Jaromír Štětina sa nemusí obávať medzinárodného zatykača, ktorý na neho vydal Azerbajdžan pre jeho návštevu Náhorného Karabachu. Žiadosť podľa Európskej ľudovej strany zamietol Interpol. Súčasne požiadal členské štáty, aby Štětinu neuvádzali vo svojich databázach, uviedol v stredu spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na frakciu europarlamentu.

Štětina navštívil Náhorný Karabach 20. februára 2017 spolu s luxemburským poslancom Frankom Engelom a cyperskou poslankyňou Eleni Theocharousovou. V tom čase sa na mieste konalo referendum o prijatí novej ústavy, ktorej súčasťou je vymedzenie prezidentských právomocí a premenovanie územného celku na Republiku Arcach.

Proti referendu protestoval Azerbajdžan, pretože o územie už štvrť storočia vedie spor so susedným Arménskom. Krajina následne obvinila trojicu europoslancov z nezákonného vstupu na okupované územie a požiadala Interpol o ich zatknutie.

Spor o Náhorný Karabach má korene hlboko v histórii. V 20. rokoch Sovieti túto oblasť obývanú prevažne Arménmi pričlenili k Azarbajdžanu, čo položilo základy krvavého konfliktu, ktorý sa rozhorel počas rozpadu ZSSR.

Viac k témam: Interpol, Jaromír Štětina
Zdroj: Webnoviny.sk – Interpol odmietol vydať zatykača na europoslanca Štětinu, o jeho vydanie žiadal Azerbajdžan © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júla 2017