Hovoriť o vine Poliakov za holokaust je už trestné, kontroverzný zákon vstúpil do platnosti

368834_andrzej duda 676x474.jpg

VARŠAVA 1. marca (WebNoviny.sk) – V Poľsku vstúpil vo štvrtok do platnosti kontroverzný zákon, podľa ktorého má byť trestné hovoriť o vine Poliakov za holokaust alebo používať výraz „poľské koncentračné tábory“.

Zákon vyvolal napätie s Izraelom, ktorý sa obáva, že by mohol prekrútiť historické skutočnosti z obdobia druhej svetovej vojny, čo však Poliaci odmietajú. Poľskí a izraelskí predstavitelia aktuálne rokujú v Jeruzaleme s cieľom vyriešiť spory okolo tejto legislatívy.

Odporúčame:
Po Morawieckeho vyjadreniach o Židoch sa na veľvyslanectve v Izraeli objavili hákové kríže

Poľský prezident Andrzej Duda podpísal zákon začiatkom februára, zároveň sa však obrátil na ústavný súd, aby zákon ešte raz preskúmal. To pozorovatelia označujú za nezvyčajné a niektoré poľské médiá hovoria o prezidentovej hre na dve strany. Poľskí predstavitelia tvrdia, že žiadne trestné obvinenia nebudú vznesené, kým súd nerozhodne. Stať by sa tak malo do niekoľkých týždňov.

Viac k témam: holokaust, Izrael, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Hovoriť o vine Poliakov za holokaust je už trestné, kontroverzný zákon vstúpil do platnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2018