Hospodárstvo spravujeme profesionálne, vyhlásil premiér Fico

Premiér sa odvoláva na priaznivý vývoj hrubého domáceho produktu, pozitívne hodnotenia ratingových agentúr či dobrý vývoj na trhu práce.
BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Slovensko je v ekonomických a sociálnych procesoch spravované profesionálne. Vyhlásil to premiér Robert Fico na utorňajšej tlačovej konferencii, na ktorej sa spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom venovali vývoju hospodárstva Slovenska. Podľa Fica jeho tvrdenie dokazujú aj čísla vývoja hrubého domáceho produktu, ktorého rast v druhom štvrťroku zrýchlil na 3,7 %.

Rovnako dôkazom dobrého riadenia hospodárstva je podľa premiéra skutočnosť, že ratingové agentúry stále potvrdzujú Slovensku vysoké ratingy. Naposledy minulý týždeň agentúra Fitch na úrovni A+. Vyzdvihol aj pokles nezamestnanosti, či rast miezd.

„Slovensku sa ekonomicky veľmi darí. Tieto čísla sú výsledkom rovnovážnej politiky, ktorá je založená na jednej strane na konsolidácii verejných financií a na druhej strane na podpore hospodárskeho rastu,“ tvrdí predseda vlády. Zároveň tvrdí, že v týchto podmienkach vláda nemieni upúšťať od sociálnych štandardov, ktoré boli nastavené v uplynulom období.

Pozitívne čísla o vývoji hospodárstva by sa podľa ministra financií mali odzrkadliť aj na lepšom výbere daní a odvodov. Navýšenie príjmov je podľa Kažimíra možné očakávať už v septembrovej daňovej prognóze.

Podmienky pre nezamestnaných sa majú sprísniť

Vláda zvažuje sprísnenie podmienok evidencie nezamestnaných na úradoch práce. Fico uviedol, že časť evidovaných nezamestnaných totiž opakovane odmieta pracovné ponuky. „Ak ten, kto je nezamestnaný, dostane reálnu ponuku práce a túto ponuku práce bude neustále odmietať, tak potom sa štát bude musieť postaviť k tomuto človeku inak, ako k tomu, kto si reálne prácu hľadá a normálnym spôsobom reaguje na ponuky, ktoré dostáva,“ povedal predseda vlády.

V iných krajinách je podľa Fica miera nezamestnanosti 5 alebo 6 % aj vďaka tomu, že majú podstatne prísnejšie podmienky na to, aby boli ľudia registrovaní v evidencii nezamestnaných. Detaily k tomu, ako sa podmienky pre evidovaných nezamestnaných majú sprísniť, premiér neuviedol. „Hovoril som s ministrom práce Jánom Richterom o detailoch viackrát, má niekoľko alternatív ako postupovať,“ uviedol Fico.

Podľa neho prichádza od zamestnávateľov čoraz viac signálov o tom, že niektorí nezamestnaní ponuku na prácu odmietajú. „Dokonca prídu na úrad práce a v spolupráci s týmto úradom dajú dohromady skupinu nezamestnaných a ponúkajú im prácu a títo ľudia to odmietajú, dokonca mnohí povedia prečo ja, prečo nie on,“ zdôraznil predseda vlády. K týmto ľuďom by preto mala vláda podľa Fica pristupovať podstatne prísnejšie, keďže „sfarbujú evidenciu nezamestnaných“.

Miera nezamestnanosti dosiahla 9,45 percenta

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júna tohto roka 9,45 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %. V porovnaní s koncom mája sa miera evidovanej nezamestnanosti nezmenila, medziročne bola nižšia o 2,10 percentuálneho bodu.

Úrady práce evidovali na konci júna 256 615 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu mája tohto roka ide o pokles o 127 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 54 808 osôb.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2016