Holandsko a Austrália obvinili Rusko zo zostrelenia letu MH17 do Malajzie, Kremeľ obvinenia odmieta

369095_vladimir putin 1 676x451.jpg

aktualizované 25. mája 13:27

HAAG 25. mája (WebNoviny.sk) – Rusko odmietlo tvrdenia Holandska a Austrálie, že je právne zodpovedné za zostrelenie malajzijského civilného lietadla nad východnou Ukrajinou spred štyroch rokov. Medzinárodní vyšetrovatelia dospeli k záveru, že raketu vystrelil systém Buk patriaci ruským ozbrojeným silám.

Raketa sovietskej výroby

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov však v piatok uviedol, že Rusko sa nesmelo podieľať na vyšetrovaní, preto nemôže veriť jeho výsledkom. Dodal tiež, že k tragédii prispela Ukrajina tým, že neuzavrela svoj vzdušný priestor nad vojnovou zónou.

Ruské ministerstvo obrany v piatok vyhlásilo, že raketa, ktorá let MH17 zostrelila, „viac než pravdepodobne“ pochádzala z ukrajinského arzenálu. Fragmenty predložené vyšetrovateľmi naznačujú, že išlo o raketu sovietskej výroby z roku 1986.

Ruská armáda však všetky rakety tohto typu údajne zlikvidovala v roku 2011. Ministerstvo tvrdí, že Ukrajina takéto strely zdedila po sovietskej armáde, preto zbraň „viac než pravdepodobne patrila ukrajinským ozbrojeným silám“.

Vyvodenie zodpovednosti

Oznámenie o formálnom obvinení zo strany Holandska a Austrálie prišlo v piatok, deň po tom, čo medzinárodní vyšetrovatelia uviedli, že pád lietadla spôsobil raketový systém Buk patriaci vojenskej jednotke umiestnenej v Rusku. Konkrétne podľa nich išlo o systém 53. brigády protivzdušnej obrany ruských ozbrojených síl so základňou v ruskom meste Kursk.

Odporúčame:
Malajzijský boeing MH17 zostrelila nad Ukrajinou vojenská jednotka v Rusku

Holandský minister zahraničia Stef Blok po týchto informáciách uviedol, že „vláda teraz podniká ďalší krok na formálne vyvodenie zodpovednosti voči Rusku“. Holandsko spolu s Austráliou vyzvali Moskvu, aby pristúpila na rokovania s cieľom nájsť riešenie, ktoré by viedlo k dosiahnutiu spravodlivosti.

Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, keď ho 17. júla 2014 zostrelili nad východnou Ukrajinou. Raketa zasiahla lietadlo po vystrelení z oblasti Donbasu, ktorá je pod kontrolou proruských separatistov. Rusko opakovane odmietlo, že by bolo za tragédiu zodpovedné.

Viac k témam: Austrália, Holandsko, MH17, pád lietadla, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk – Holandsko a Austrália obvinili Rusko zo zostrelenia letu MH17 do Malajzie, Kremeľ obvinenia odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2018