Hnutie piatich hviezd využilo poslednú šancu, dohodlo sa na koaličnom programe s Ligou

375240_italy_politics_55834 bc65f07e203644fcaf064f95c0d6e812 676x507.jpg

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Talianske Hnutie piatich hviezd, ktoré zvíťazilo v marcových parlamentných voľbách, sa dohodlo na koaličnom programe s nacionalistickou stranou Liga. V nedeľu to oznámil predseda populistického hnutia Luigi di Maio.

Ako uviedol, s Ligou ešte rokujú o tom, kto potenciálnu koalíciu povedie, bol to však podľa neho „produktívny deň“. Di Maio zároveň dodal, že nový premiér nebude technokratickou figúrkou.

Odporúčame:
Hnutie piatich hviezd chce na poslednú chvíľu zložiť vládu, požiadalo Mattarellu ešte o 24 hodín

Nedeľa bola konečným termínom, ktorý stranám stanovil prezident Sergio Mattarella na ukončenie patovej situácie po voľbách. Od parlamentných volieb, ktoré sa konali 4. marca, sa uskutočnilo niekoľko rokovaní o zostavení vlády, zatiaľ sa však nepodarilo nájsť vhodnú kombináciu strán, ktoré by spolu vedeli ísť do vlády.

Ako najsilnejší subjekt z parlamentných volieb vzišlo Hnutie piatich hviezd, no ak sa výsledok posudzuje podľa predvolebných koalícií, je víťazom pravicová koalícia, v ktorej figurujú Forza Italia, Liga a krajne pravicová strana Bratia Talianska. Na treťom mieste za pravicovou koalíciou a Hnutím piatich hviezd skončila stredoľavá koalícia, v ktorej dominuje aktuálne vládnuca Demokratická strana.

 

Viac k témam: Hnutie piatich hviezd, Liga, parlamentné voľby v Taliansku, Sergio Mattarella, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk – Hnutie piatich hviezd využilo poslednú šancu, dohodlo sa na koaličnom programe s Ligou © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2018