Hlivák očakáva, že ÚVO s novým šéfom bude môcť pokračovať v odbornej a nezávislej činnosti

491755_bp_4691 676x451.jpg

3.9.2022 (Webnoviny.sk) – Dosluhujúci predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák dúfa, že úrad aj po zvolení jeho nástupcu bude môcť pokračovať vo svojej odbornej a nezávislej činnosti.

Kontrola pri využívaní eurofondov

Očakáva, že vláda a neskôr aj poslanci Národnej rady SR vyberú kandidáta, ktorý bude toho zárukou, a budú pri tom stáť na strane občana a zákona.

„ÚVO sa stal strategickou inštitúciou, dostal veľmi silnú kompetenciu – bude hlavnou autoritou pri kontrole zákaziek z európskych zdrojov. Aj z tohto, pre Slovensko historicky najväčšieho balíka európskych peňazí, sa musí nakupovať podľa férových pravidiel,“ povedal Hlivák v súvislosti s výberovým konaním na nového predsedu úradu.

„Verím, že ústavní činitelia sú si vedomí veľkej zodpovednosti, ktorú pri výbere nového šéfa ÚVO majú,“ dodal. Ako Hlivák poznamenal, pre vymožiteľnosť práva sú kľúčové aj kontrolné orgány a najmä ich nezávislosť.

Štyria kandidáti zabojujú o post šéfa ÚVO

Päťročné funkčné obdobie súčasného predsedu ÚVO uplynie v polovici septembra, na post už opätovne nekandiduje. Do výberu na nového predsedu úradu sa prihlásili štyria uchádzači – Ľubomír Kubička, Peter Kubovič, Tomáš Lepieš a Helena Polónyi.

Verejné vypočutie záujemcov sa podľa Úradu vlády SR uskutoční najneskôr 23. septembra, položiť im otázky bude môcť aj verejnosť cez online prenos.

Odborná výberová komisia má následne odporučiť jedného, resp. viacerých kandidátov vláde a nového predsedu ÚVO má napokon zvoliť Národná rada SR.

Viac k témam: Plán obnovy, Tender, Transparentnosť, Verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Hlivák očakáva, že ÚVO s novým šéfom bude môcť pokračovať v odbornej a nezávislej činnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

3. septembra 2022