Hazard v Bratislave dostal stopku, herniam a kasínam hlavné mesto licencie nepredĺži

387910_thinkstockphotos 883608066 676x451.jpg

17.12.2020 (Webnoviny.sk) – Poslanci schválili nové všeobecne záväzné nariadenie o umiestnení herní a kasín, ktoré nariaďuje ich celoplošný zákaz na území Bratislavy. „Hlavné mesto týmto nariadením vyhovelo petícii Iniciatívy Zastavme hazard za zákaz hazardu v meste. Petícia obsahovala viac ako 70-tisíc platných podpisov Bratislavčanov,“ informovali zástupcovia mesta.

Mestskí poslanci už na septembrovom zasadnutí zastupiteľstva odhlasovali mandát pre magistrát na vytvorenie pravidiel pre obmedzenie hazardu v meste, ktoré mali viesť k zákazu hazardných hier s výnimkou kurzových stávok a lotérie Bingo.

Nové licencie neudelia

Tento krok neznamená okamžité zatvorenie všetkých herní a kasín, keďže v zmysle zákona o hazardných hrách sa toto nariadenie nevzťahuje na prevádzkovateľov, ktorým udelili licenciu ešte pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia.

„Platnosť týchto licencií sa vo väčšine prípadov pohybuje v termíne do konca roka 2023 – 2024. Schválený zákaz sa teda bude týkať všetkých nových žiadostí o umiestnenie herne, resp. kasína a zároveň vylučuje akúkoľvek možnosť predĺženia dnes platných licencií,“ vysvetlil magistrát.

Mesto príde o milióny eur

Hlavné mesto malo v kalendárnom roku 2017 príjem z vybraných druhov hazardných hier (videohry, rulety, výherné prístroje) vo výške viac ako 2 milióny eur, v roku 2018 vo výške 1,88 milióna eur a v roku 2019 vo výške 2,75 milióna eur.

„V roku 2020 bola uhradená prvá splátka odvodu vo výške 803 275 eur. Prijatie navrhovaného VZN nebude mať žiadny dopad na príjmy rozpočtu do skončenia platnosti licencií vydaných Úradom pre reguláciu hazardných hier,“ uvádza mesto.

Na území Bratislavy evidovali k 31. decembru vlaňajška 89 herní, dve prevádzky Binga a šesť kasín. „Celkový počet technických zariadení prevádzkovaných k 31. decembru 2019 bol 2 651 (videohry, rulety, výherné prístroje, výherné prístroje umiestnené v kasíne, bingo),“ doplnilo mesto.

Viac k témam: Iniciatíva Zastavme hazard, zákaz hazardu
Zdroj: Webnoviny.sk – Hazard v Bratislave dostal stopku, herniam a kasínam hlavné mesto licencie nepredĺži © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2020