Hamas chystá demonštráciu na výročie vzniku Izraela, ktorý Palestínčania nazvali katastrofou

371088_palestinians_gaza_40014 18c7397ac1e142a0b79ac804e4258cd7 676x453.jpg

GAZA 28. marca (WewbNoviny.sk) – Vládne hnutie Hamas v Pásme Gazy vyzvalo obyvateľov, aby sa zúčastnili počas nadchádzajúcich týždňov na pochodoch pozdĺž hraníc s Izraelom, čo by však mohlo mať aj tragické dôsledky.

Hamas dúfa, že sa mu od piatka podarí zmobilizovať veľké davy, aby postavili pri hraniciach stanové tábory. Plánuje totiž sériu demonštrácií, ktoré majú kulminovať pochodom k hraničnému múru 15. mája, na výročie založenia Izraela. To je v Palestíne známe ako Nakba, teda katastrofa.

Odporúčame:
Arabskí ministri potvrdili Jeruzalem ako hlavné mesto budúcej Palestíny

Militantné hnutie dúfa v účasť státisícov ľudí, hoci v minulosti sa mu takéto davy zmobilizovať nepodarilo. Izrael vždy situáciu pozorne sleduje a v prípade prekročenia hraníc hrozí tvrdou odpoveďou.

Hamas tvrdí, že cieľom demonštrácií je upriamiť pozornosť na osud státisícov Gazanov, ktorých príbuzní ušli alebo ich vyhnali z domovov počas vojny, ktorá v roku 1948 sprevádzala vznik Izraela.

Viac k témam: demonštrácia, Izrael, Palestína, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk – Hamas chystá demonštráciu na výročie vzniku Izraela, ktorý Palestínčania nazvali katastrofou © SITA Všetky práva vyhradené.

28. marca 2018