Gorbačov varoval pred zbrojením a vyzval na dialóg s Ruskom

Michail Gorbačov vyzval na demilitarizáciu v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.PRAHA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov (85) varoval vo videoposolstve účastníkom medzinárodnej konferencie „Celková bezpečnosť po studenej vojne. Ako riešiť nové problémy? Európska bezpečnosť a Rusko“, ktorej dejiskom je Praha, pred ďalším zbrojením na starom kontinente.

Muž, ktorý musel na poslednú chvíľu na odporúčanie lekárov kvôli zdravotným dôvodom odriecť účasť na konferencii, súčasne vyzval na dialóg s Moskvou zdôrazniac, že by sa Západ nemal skrývať za sankcie. „Všetci nesieme zodpovednosť,“ konštatoval a vyzval na demilitarizáciu v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Podľa Gorbačova silnie dojem bezvýchodiskovosti, cesty do slepej uličky. Informovali o tom české elektronické médiá.

Účasť na trojdňovej akcii, medzi organizátorov ktorej patrí aj niekdajší šéf českej diplomacie Jan Kavan, prisľúbili viaceré osobnosti z ČR i zahraničia. Medzi viac ako 300 účastníkmi podujatia by mal byť aj bývalý disident, neskôr podpredseda federálnej vlády, predseda vlády a minister spravodlivosti SR, dlhoročný líder Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Čarnogurský.

Organizátormi podujatia, ktoré potrvá do 18. septembra, sú Nadácia M. Gorbačova, Fondazione Italiani a Nadácia Železná opona v spolupráci s Európskym hnutím v ČR. Významného hosťa z Moskvy mal na zámku v Lánoch prijať aj prezident ČR Miloš Zeman, ktorý prevzal záštitu nad spomínanou konferenciou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. septembra 2016