Generálny tajomník OSN víta gesto Severnej Kórey, krajina vraj speje k vytvoreniu trvalého mieru

375284_united_nations_general_assembly_55136 2c75801df1c44464a700070dc7db9998 676x571.jpg

VIEDEŇ 14. mája (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Antonio Guterres uvítal vyhlásenie Severnej Kórey, ktorá sa chystá zničiť svoje jadrové testovacie stredisko.

Guterres v pondelok vo Viedni novinárom povedal, že „nezvratné zatvorenie strediska bude mať dôležitú úlohu pri budovaní dôvery, vďaka ktorej môžeme nastaviť ďalšie úsilie k vytvoreniu trvalého mieru a overiteľnej denuklearizácii na Kórejskom polostrove“.

Odporúčame:
Severná Kórea zruší jadrové testovacie stredisko, na udalosť plánujú pozvať aj novinárov

Severná Kórea v sobotu uviedla, že spomínané stredisko zruší medzi 23. a 25. májom. Ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že zničí všetky tunely a odstráni pozorovacie a výskumné zariadenia, ako aj pozemné kontrolné stanovištia. Predstavitelia krajiny plánujú pri tejto príležitosti pozvať novinárov z USA, Južnej Kórey, Číny, Ruska a Veľkej Británie.

Stane sa tak pred plánovaným stretnutím severokórejského vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Summit sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Viac k témam: António Guterres, OSN Organizácia spojených národov, Severná Kórea, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálny tajomník OSN víta gesto Severnej Kórey, krajina vraj speje k vytvoreniu trvalého mieru © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2018