Generálna prokuratúra v súvislosti s posledným článkom Kuciaka preverí najmenej 73 trestných vecí

368631_jaromar a ianar 676x460.jpg

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) – V súvislosti s článkom, ktorý už po smrti novinára Jána Kuciaka zverejnil portál Aktuality.sk, preverí Generálna prokuratúra SR 73 trestných vecí.

„Na základe analýzy posledného článku zosnulého novinára Jána Kuciaka Generálna prokuratúra SR vo svojom informačnom systéme zistila a identifikovala 17 subjektov, z toho bolo 11 fyzických osôb a šesť právnických osôb podľa jediného lustračného kritériá a to, meno a priezvisko alebo obchodné meno. Na základe výsledkov lustrácie si GP SR vyžiada od podriadených prokuratúr najmenej 73 trestných vecí,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Skončené aj neskončené trestné veci

Prokurátori GP SR sa pri preskúmaní trestných vecí podľa Predajňovej zamerajú na zákonnosť postupu a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a súdov (skončené aj neskončené trestné veci).

Odporúčame:
SaS navrhuje do vyšetrovacieho tímu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky prizvať odborníka

„Po preskúmaní trestných vecí budú prijaté eventuálne zákonné opatrenia,“ povedala. Generálna prokuratúra SR podľa hovorkyne zistila, že z celkového počtu 73 trestných vecí, prokurátor Okresnej prokuratúry Trebišov František Bicko vykonával dozorovú právomoc len v jednej trestnej veci. „Aj táto trestná vec bude predmetom preskúmania na Generálnej prokuratúre SR,“ dodala Predajňová.

Tlaky na vystúpenie z koalície rastú aj v Moste-Híd

Podľa medializovaných informácií taliansky podnikateľ Antonino Vadala podnikal so synom okresného prokurátora v Trebišove Františka Bicka. Podľa denníka SME pôsobili spolu vo firmách, ktoré boli podľa zavraždeného reportéra Aktuality.sk Jána Kuciaka zapletené do machinácií s daňou z pridanej hodnoty.

Odporúčame:
Aktualizované: Minister kultúry Marek Maďarič podáva demisiu

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára. Pre vraždu už odstúpil minister kultúry Marek Maďarič, prezident Andrej Kiska vystúpi v nedeľu v RTVS.

Odporúčame:
Štátna radkyňa Trošková a Jasaň dočasne opúšťajú svoje pozície na úrade vlády

Do vyšetrenia prípadu sa vzdali funkcií tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň a štátna radkyňa Mária Trošková. Ich mená sa totiž vyskytovali v článku, na ktorom Kuciak pracoval. Tlaky na vystúpenie z koalície rastú aj v koaličnom Moste-Híd. Tí tvrdia, že bez odchodu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara nebude verejnosť vyšetrovaniu veriť.

Viac k témam: Antonino Vadala, Generálna prokuratúra SR, Ján Kuciak, Jaromír Čižnár, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálna prokuratúra v súvislosti s posledným článkom Kuciaka preverí najmenej 73 trestných vecí © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2018