Generálna oprava jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce prebehla v rekordnom čase

367033_dsc_7722 676x488.jpg

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Slovenské elektrárne (SE) dosiahli rekord pri generálnej oprave jadrového bloku. Slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny sa totiž podarilo odstaviť prvý jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce len na 18,5 dňa.

Najkratšia odstávka v histórii

„V poradí 19. odstávka tohto bloku je s dĺžkou 18,5 dňa rekordne najkratšou odstávkou s výmenou paliva v histórii jadrových blokov na Slovensku,“ uviedla spoločnosť.

Odporúčame:
Elektráreň Nováky je podľa baníkov schopná aj po roku 2023, Slovenské elektrárne nesúhlasia

Počas odstávky prvého mochoveckého jadrového bloku vyše 4 000 pracovníkov skontrolovalo parogenerátory, hlavné čerpadlá a vysokotlakové diely turbíny. Taktiež opravili a vymenili rôzne systémy a komponenty jadrového bloku. Počas odstávky sa realizovali aj vybrané seizmické úpravy, modernizácie bezpečnostných systémov alebo časti vnútroreaktorovej kontroly.

Pracovali rýchlo a kvalitne

„Som skutočne hrdý na všetkých našich zamestnancov aj dodávateľov, ktorí vykonali práce v požadovanej kvalite a dodržali všetky termíny v rekordnom čase,“ konštatoval riaditeľ Atómovej elektrárne Mochovce Miroslav Tokár.

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce, každý s výkonom 471 megawattov. Prvý blok mochoveckej elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo 7 miliónov megawatthodín elektriny, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku.

Viac k témam: Atómová elektráreň Mochovce, Slovenské elektrárne
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálna oprava jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce prebehla v rekordnom čase © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2018