Francúzski dispečeri štrajkujú, stovky letov boli zrušené

Štrajk, ktorý by mal podľa očakávania trvať 35 hodín, je najnovším z radu protestných akcií, ku ktorým tento rok pristúpili francúzske leteckí dispečeri.PARÍŽ 15. septembra (WebNoviny.sk) – Európske letecké spoločnosti uviedli, že vo štvrtok zrušili stovky letov alebo im lety meškali pre štrajk dispečerov letovej prevádzky vo Francúzsku.

Letecké spoločnosti Easyjet, Ryanair, British Airways a Aer Lingus podľa agentúry DPA informovali o množstve letov, ktoré pre štrajk zrušili, čo sa dotklo tisícov cestujúcich. Podľa odhadov spoločnosti Airlines for Europe (A4E, reprezentujúcej nízkonákladové letecké spoločnosti, bolo zrušených vyše 300 letov, čo predstavuje 15 percent ponuky ich ponuky.

Štrajk, ktorý by mal podľa očakávania trvať 35 hodín, je najnovším z radu protestných akcií, ku ktorým tento rok pristúpili francúzske leteckí dispečeri na protest proti kontroverznej reforme zákonníka práce schválenej v júli. Jej cieľom bolo naštartovať stagnujúcu ekonomiku krajiny.

„Požiadavky čoraz mobilnejších európskych občanov a podnikateľov si nemožno brať za rukojemníkov pri lokálnych priemyselných akciách. Nadišiel čas minimalizovať dopad takýchto štrajkových akcií,“ citovala DPA šéfa A4E, Thomasa Reynaerta, ktorý tiež kritizoval chýbajúce európske opatrenia, ktoré by takýmto štrajkom zabránili.

Európa už tento rok zažilo niekoľko štrajkov dispečerov letovej prevádzky v Taliansku, Belgicku, Grécku a Francúzsku, čo viedlo k tisícom zrušených alebo meškajúcich letov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016