Francúzi sa pustili do vyšetrovania pádu lietadla EgyptAir

Francúzski vyšetrovatelia začali preverovať a vypočúvať personál parížskeho letiska, ktorý mal umožnený vstup do uzavretých častí letiska.Paríž/Káhira 20. mája (WebNoviny.sk) – Francúzski vyšetrovatelia leteckých katastrof začali preverovať a vypočúvať všetkých členov pozemného personálu na parížskom letisku Charlesa de Gaulla, ktorí mali priamy alebo nepriamy kontakt s havarovaným letom 804 spoločnosti EgyptAir. Informoval o tom dnes nemenovaný predstaviteľ francúzskej justície.

Airbus A320 štartoval v stredu neskoro večer v Paríži a letel do Káhiry, ale vo štvrtok skoro ráno sa zrútil do Stredozemného mora, pripomenula tlačová agentúra AP. Nemenovaný francúzsky predstaviteľ však nechcel komentovať prvé výsledky vypočúvania.

Odporúčame:

USA pomáhajú pri hľadaní lietadla, pápež vyjadril solidaritu

Teroristi na zozname pasažierov egyptského lietadla neboli

Našli časť tela, sedadlá a batožinu z havarovaného airbusu

Bomba alebo chyba? Odborník prehovoril o páde airbusu

Lietadlo EgyptAir sa zrútilo do mora, pátranie pokračuje

K preverovanému letiskovému pozemnému personálu, ktorý pracoval v lietadle alebo prišiel do styku s tovarom určeným do nákladného priestoru, patria manipulanti s batožinou, pracovníci údržby, zamestnanci na letiskom termináli, členovia ochranky, stevardi a letušky a ďalšie osoby. Všetci títo členovia personálu majú „červené odznaky“, ktoré im umožňujú vstup do uzavretých častí letiska.

Tieto odznaky udeľujú na tri roky miestne úrady, nie letisko, a to po niekoľkonásobnom preverovaní. Vlani úrady odobrali desiatky červených odznakov z dôvodu „radikalizácie“. Predstaviteľ francúzskej justície povedal, že vyšetrovatelia takisto starostlivo skúmajú zoznam pasažierov lietadla a posádky – preverujú ich záznamy v registri trestov alebo napojenie na osoby zo zoznamov sledovaných teroristov.

Francúzsko tiež vyslalo do pátrania po havarovanom lietadle hliadkovaciu loď námorných síl, ktorá bola doteraz zakotvená v domovskom prístave Toulon na pobreží Stredozemného mora. Cieľom lode je nájsť čierne skrinky z Airbusu A320.

Loď dlhá 80 metrov je vybavená sonarom, ktorý dokáže identifikovať zvuk zo zariadenia pripevneného k záznamníku hlasov z kokpitu a k záznamníku letových údajov havarovaného lietadla, tzv. čiernym skrinkám, ak sa nachádzajú pod morskou hladinou.

Francúzske námorné sily dodali, že bude trvať dva až tri dni, kým plavidlo a jeho 90-členná posádka dorazia do oblasti pátrania, ktorá sa nachádza na polceste medzi egyptským pobrežným mestom Alexandria a gréckym ostrovom Kréta.
Môže prejsť ďalší čas, kým sa záznamníky nájdu – voda má v mieste predpokladaného pádu airbusu hĺbku 2440 až 3050 metrov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2016