Finančná bublina na Slovensku môže mať podľa Beblavého vážne následky, NBS s tvrdením nesúhlasí

369779_img_5005 676x451.jpg

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Na Slovensku je naplno rozbehnutá finančná bublina, ktorá v prípade neriešenia bude mať vážne následky pre slovenskú ekonomiku.

Slovensko neprekračuje medián

V rámci parlamentnej rozpravy k správe Národnej banky Slovenska (NBS) o stave a vývoji finančného trhu za rok 2017 to povedal poslanec Miroslav Beblavý.

Avšak centrálna banka podľa slov jej guvernéra Jozefa Makúcha nemá tento názor. Podľa neho je síce pravda, že NBS upozorňuje na alarmujúce trendy, tie však vychádzajú z relatívne nízkej základne. Slovensko stále neprekračuje medián, pokiaľ ide o zadlženosť ako takú, ale približuje sa len k tejto hranici, uviedol Makúch.

Zadlženosť rastie prirýchlo

Dlh domácností podľa Beblavého, ktorý sa v rámci rozpravy opieral o správu centrálnej banky, rastie príliš rýchlo. Rast dlhu domácností je dokonca rýchlejší než ich príjem. Podľa Beblavého to je presne tá istá finančná bublina, na ktorú doplatili napríklad Španielsko, Írsko alebo Grécko v minulých rokoch. Finančná bublina na Slovensku nie je však na prvý pohľad až taká viditeľná, podotkol Beblavý.

Odporúčame:
Beblavý si váži Kiskovo rozhodnutie využívať svoj vysoký kredit pre dobro Slovenska

Národná banka Slovenska sa tento vývoj pokúša spomaliť vydávaním rôznych sprísňujúcich opatrení. Tieto však zatiaľ podľa Beblavého výraznejšie nezabrali, je teda potrebné si priznať, že nejde len o problém bánk, riešenia sú potrebné aj na iných úrovniach regulácie než len zo strany NBS.

Avšak Podľa Makúcha je predčasné hodnotiť opatrenia centrálnej banky, pretože posledné nabehnú v lete 2019. “My to nevidíme až tak tragicky,“ dodal Makúch s tým, že prijímanie opatrení centrálnou bankou je hodnotené pozitívne viacerými inštitúciami.

Viac k témam: Jozef Makúch, Miroslav Beblavý, Národná banka Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančná bublina na Slovensku môže mať podľa Beblavého vážne následky, NBS s tvrdením nesúhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2018