Film o Poľane získal prvú cenu na festivale v Los Angeles

Dokument autorského dua Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak zobrazuje tajomné zákutia, skalné monumenty, lesy, pralesy, polianky, pasienky Poľany a jej obyvateľov.BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Film Štátnej ochrany prírody (ŠOP) o Biosférickej rezervácii Poľana získal cenu za najlepší zahraničný dokumentárny film na filmovom festivale v Los Angeles.

Dokument autorského dua Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak zobrazuje tajomné zákutia, skalné monumenty, lesy, pralesy, polianky, pasienky Poľany a jej obyvateľov. Filmový festival v Los Angeles udeľuje cenu za tvorivé diela z celého sveta. Film bude prezentovaný vo filmovom štúdiu Raleigh Studios, Hollywood 10. júla. ŠOP je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR. O úspechu filmu informoval odbor komunikácie rezortu životného prostredia.

Film vznikol vďaka finančnej podpore Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci projektu ŠOP SR – Rozvoj ochrany prírody a chránených území v Slovenských Karpatoch. Slúžil aj na prezentáciu tohto územia na Svetovom kongrese biosférických rezervácií v Lime v marci tohto roka.

Video: Trailer dokumentárneho filmu o Poľane

Na kongrese sa schválilo dôležité rozšírenie Biosférickej rezervácie Poľana o Hriňovské lazy. „Som rád, že sa takýmto spôsobom autorom podarilo ukázať vzájomný vzťah človeka s prírodou jedinečného územia v strede našej krajiny,“ povedal v reakcii na ocenenie minister životného prostredia László Sólymos. Myslí si, že prostredníctvom tejto snímky sa o krásnej slovenskej prírode dozvie množstvo ľudí na celom svete.

Biosférické rezervácie sú modelové územia, kde je ochrana prírodných hodnôt podporovaná spôsobom hospodárenia. V súčasnosti UNESCO eviduje 669 biosférických rezervácií v 120 krajinách. Slovensko zaradilo do Programu UNESCO Človek a biosféra okrem Poľany aj Východné Karpaty, Tatry a Slovenský

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2016