Figeľ je vyslancom EÚ pre presadzovanie náboženských slobôd

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker toto rozhodnutie oznámil vo Vatikáne pri príležitosti udelenia ceny Karola Veľkého pápežovi Františkovi. BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) – Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vymenoval prvého osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo Európskej únie, stal sa ním Ján Figeľ. Svojej funkcie sa ujme dnes, počiatočné trvanie mandátu je jeden rok. Informuje o tom stránka Európskej komisie. Juncker toto rozhodnutie oznámil dnes vo Vatikáne pri príležitosti udelenia ceny Karola Veľkého pápežovi Františkovi.

„Sloboda náboženského vyznania alebo presvedčenia je jedným zo základných práv, na ktorých stojí Európska únia. Ochrana a podpora tejto slobody vo vnútri aj mimo EÚ je pre neustále prenasledovanie náboženských a etnických menšín ešte dôležitejšia. Verím, že Ján Figeľ, náš osobitný vyslanec, nám pomôže v tom, aby bolo naše úsilie sústredenejšie a postará sa o to, aby sa tejto dôležitej záležitosti venovala náležitá pozornosť,“ uviedol šéf Komisie.

Európsky parlament túto iniciatívu podporuje a žiadal o jej uskutočnenie vo svojom uznesení zo 4. februára. Vzhľadom na význam podpory a ochrany slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ v kontexte dialógu Európskej únie s tretími krajinami a jej programov pomoci určeným týmto krajinám, bude osobitný vyslanec pôsobiť ako osobitný poradca komisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu. Jednoročný mandát je možné obnoviť.

Figeľ má rozsiahle skúsenosti v oblasti európskych a medzinárodných záležitostí. V rokoch 2004 až 2009 pôsobil ako európsky komisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež a od roku 2010 do roku 2012 bol prvým podpredsedom vlády Slovenskej republiky. V rámci svojich úloh Figeľ predloží správu v kontexte prebiehajúceho dialógu medzi Komisiou a cirkvami a náboženskými združeniami alebo spoločenstvami, ktorý vedie prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. mája 2016