Ficova vláda má na stole Bielu kniha o obrane aj Procházku

Ministerstvo vnútra predkladá na rokovanie vlády materiál na preplatenie výdavkov ôsmich obcí, ktoré mali pri mimoriadnych situáciách. Spolu ide o sumu takmer 61 000 eur.BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Biela kniha o obrane, politicko-strategický dokument z dielne ministerstva obrany, ako aj nominácia Radoslava Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ sú témy, o ktorých budú rokovať a rozhodovať členovia vlády na stredajšom zasadnutí.

Bielou knihou o obrane sa ministerstvo obrany snaží reagovať na zmenenú bezpečnostnú situáciu. Ide o politicko-strategický dokument, ktorý by mal určiť smerovanie ďalšieho rozvoja obrany štátu do roku 2030. Zvyšovanie pripravenosti a bojaschopnosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky je podľa dokumentu postavené na rozvoji v dvoch kľúčových oblastiach.

Na prvom mieste sú ľudské zdroje, druhým pilierom je výzbroj a technika, ktoré sú tým najnákladnejším segmentom rozvoja spôsobilostí OS SR. Zreálnenie ohrozenia štátu si pritom žiada podľa ministra obrany Petra Gajdoša položiť väčší dôraz na ťažšiu výzbroj a techniku s väčšou palebnou silou, manévrovateľnosťou a ochranou živej sily.

Rozhodnú aj o Procházkovi

Vláda bude rokovať aj o ďalšom materiáli z dielne ministerstva obrany, a to o Celkových početných stavoch vojakov a zamestnancov a počtoch hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky v ozbrojených silách.

Podľa tohto materiálu chce ministerstvo do konca budúceho roka zvýšiť počet vojakov o 578 a zamestnancov ozbrojených síl pri výkone práce vo verejnom záujme o 833. Celkovo by sme potom mali mať tabuľkovo 17 331 vojakov a 4 810 zamestnancov ozbrojených síl.

Dôvodom na toto navýšenie je okrem iného zvýšenie tabuľkových počtov 5. pluku špeciálneho určenia, práporu ISTAR a 23. motorizovaného práporu, reorganizácia vnútornej štruktúry Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky a 13. mechanizovaného práporu, ako aj vytvorenia roty bojového zabezpečenia a 3. tímu riadenia presunov.

Odporúčame:

Súdna rada podporila Procházku na sudcu Všeobecného súdu EÚ

Procházka: Ak sa stanem sudcom, urobím Slovensku dobré meno

Členovia vlády budú rozhodovať aj o tom, či podporia návrh Súdnej rady SR na nominovanie Radoslava Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa pre médiá už vyjadrila, že nie je zástancom toho, aby vláda reagovala na rozhodnutia Súdnej rady SR pri predkladaní návrhov do medzinárodných súdnych inštitúcií.

Procházka sa tak zrejme stane oficiálnym kandidátom na post sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Definitívne ale o ňom bude rozhodovať príslušný výbor tohto súdu v Luxemburgu. Ten nám už jednu kandidátku na sudkyňu pre neznalosť francúzštiny zamietol. Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra.

Osem obcí získa peniaze, najviac Banka

Viaceré vysoké školy s ohľadom na demografický vývoj prakticky upúšťajú od výberu uchádzačov a od overovania ich predpokladov na vysokoškolské štúdium. Počas prvých dvoch rokov štúdia bakalárskych študijných programov takmer tretina študentov zanechá štúdium alebo ich z neho vylúčia. Neúspešné štúdium pritom nie je indikátor kvality —-> VIAC V TOMTO ČLÁNKU

Minister vnútra Robert Kaliňák zas predkladá na rokovanie vlády materiál na preplatenie výdavkov ôsmim obciam, ktoré mali pri mimoriadnych situáciách. Spolu by im mal rezort vnútra v rámci jednorazovej finančnej výpomoci preplatiť 60 933 eur, ktoré budú uvoľnené z kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Po súhlase vlády najviac peňazí získa obec Banka (okr. Piešťany), kde sa v novembri 2015 zosunula pôda. Lomničke (okr. Stará Ľubovňa) a Svinnej (okr. Prešov) preplatia náklady spojené s riešením situácie po požiaroch. V obciach Pravica (okr. Veľký Krtíš), Bátorove Kosihy (okr. Komárno), Čierne (okr. Čadca) a Skerešovo (okr. Revúca) preplatia škody spôsobené povodňami. Rezort vnútra navrhuje tiež preplatiť obci Turzovka (okr. Čadca) náklady spojené s riešením situácie po veternej smršti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2016